Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 14 yıldır uyguladığı Bölgesel Amatör Lig (BAL) statüsünde değişikliğe gidiyor. 2024-2025 sezonunda iki farklı sistem altında uygulanacak olan yeni statü, kulüplerin terfi ve rekabet koşullarını yeniden düzenlemeyi hedefliyor. İlimizi 2024-2025 futbol sezonunda 1926 Bulancakspor, Eynesil Belediyespor ve Batlamaspor temsil edecek.

TFF, BAL STATÜSÜNDE YENİLİKLER GETİRİYOR

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 14 yıldır aralıksız uyguladığı Bölgesel Amatör Lig (BAL) statüsünde önemli değişikliklere imza atıyor. Yeni statü, 2024-2025 sezonunda hayata geçecek ve iki farklı sistemle kulüplerin beklentilerini karşılamayı amaçlayacak.

BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISINDA ALINAN KARARLAR

Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK) Başkanı Ali Düşmez’in liderliğinde Erzurum’da gerçekleştirilen 45’inci Başkanlar Kurulu toplantısında BAL statüsü ele alındı. Toplantıda, özellikle terfi statüsü üzerinde duruldu ve kulüplerin yoğun itirazları dikkate alınarak yeni düzenlemeler yapıldı.

TERFİ STATÜSÜNDE DEĞİŞİKLİKLER

Yeni statüye göre, şampiyon olan takımların direkt TFF 3. Lige çıkması durumu korunacak. Ancak bu sisteme ek olarak, 2., 3., 4. ve 5. sıradaki takımlara Play-Off hakkı tanınacak. Alternatif bir öneri olarak ise sadece ikinci sıradaki takımlara Play-Off hakkı verilmesi gündeme geldi. Bu yeniliklerle birlikte ligde rekabetin artırılması ve erken kopmaların önlenmesi hedefleniyor.

YAŞ KOTASI VE EKONOMİK DESTEK

Bir üst lige terfiye ilişkin statünün yanı sıra yaş kontenjanında da değişiklikler planlanıyor. Yaşı büyük ve genç futbolcu kotasında yapılacak düzenlemelerle kulüplerin işleyişi kolaylaştırılacak. Ayrıca, kulüplerin ekonomik gelirlerini artırmak amacıyla iddia projesi gündeme alındı. Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ile işbirliği yapılarak BAL takımları sezon içinde bir veya iki defa iddia bülteninde yer alacak ve bu sayede kulüplere mali destek sağlanacak.

KULÜPLER İÇİN YENİ DÖNEM

TFF'nin BAL statüsünde yaptığı bu değişiklikler, kulüplerin sportif ve ekonomik anlamda daha güçlü bir yapıya kavuşmasını amaçlıyor. Yeni düzenlemelerin hayata geçmesiyle birlikte, BAL’daki rekabetin ve heyecanın artması bekleniyor. 

Ek Açıklama 2024 06 29 141348-1

Görele'de konuk evi açıldı Görele'de konuk evi açıldı

Kaynak: Yeşil Giresun

Editör: Ayaz Bekdemir