Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Sosyal Konut Projesi: “İlk Evim, İlk İş Yerim” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13 Eylül’de Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini, “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesini olarak açıklamıştır.

Projenin detayları;

-81 il ve tüm ilçelerde 500 bin konut, 250 bin konut amaçlı arsa ve 50 bin iş yeri 2 yıllık sürenin ardından vatandaşların hizmetine sunulacaktır.

-İstanbul’da hane geliri 18 bin, diğer illerde 16 bin lira olan ve başvurduğu ilde 12 ay ikamet etmiş her vatandaş projeye başvurabilecektir. İnşa edilecek konut projesinden şehit yakını ve gazilere %5, engelli vatandaşlara %5, emeklilere %20, gençlere %20 kontenjan ayrılacaktır.

-Yaklaşık 900 milyar lira yatırım bedeli bulunan projenin ekonomiye sağlayacağı hareketlilik 2 trilyon lira seviyelerindedir.

-Konutların fiyatı maliyetinin %40 altında olacak şekilde belirlenmiştir. 2+1 konutlar 608 bin lira, 3+1 konutlar ise 850 bin liradan satılacaktır.

-Toplam bedelin %10’u peşin ödenecektir. Toplam 240 ay (20 yıl) vadeli taksit ödemeleri sözleşmenin imzalanmasıyla başlayacaktır.

-Vatandaşlar 2+1 konutlara aylık 2 bin 280 lira, 3+1 konutlara ise aylık 3 bin 187 lira taksit ödeyecektir.

İl Başkanı Kenan Tatlı, muhalefetin her zaman yaptığı vatandaşlarımıza aldatmaya yönelik açıklamaları ve yalan beyanlarıyla halkımızın bu büyük projeyi karalamaktan başka bir şey yapmadıklarını belirtti. Oysaki TOKİ resmî web sitesindeki metinde yer alan ‘Hak Sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık Memur Maaş Artış Oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacaktır’ ifadesini tam anlamayarak yada anlamamaya çalışarak “memur maaş artışı oranı” ibaresi üzerine yoğunlaşarak, vatandaşların zihninde karmaşa yaratmaya çalışmaktadır. Ancak görüleceği gibi, metnin devamında “idarece tespit edilen oranda artış yapılacaktır” ifadesi yer almaktadır. Bu detayı görmezden gelmek vatandaşlarımızı aldatmak değil de ne olabilir diye belirtti.

Dikkat edilirse, memur zammı sadece bir kıstas olarak alınmıştır. Buradaki amaç, kira artışının vatandaşların alım güçlerini düşürmeyecek oranda yapılmasıdır. Yani TOKİ konutlarındaki kiralarda (taksitlerde) yapılan artış, vatandaşların maaşlarındaki artıştan daha azdır. Böylece konut projelerine başvuran vatandaşların alım güçleri düşmemektedir. Nitekim son yıllardaki artışlara bakıldığında, TOKİ’nin yaptığı kira artışlarının, memur zamlarının altında olduğu görüleceğini dile getirerek sözlerine şu şekilde devam etti;

"Örneğin;

• 2019’da memur maaş zammı %19,38 iken; TOKİ konut kiraları (taksitleri) %10 oranında artmış,

• 2020’de memur maaş zammı %11,51 iken; TOKİ konut kiraları (taksitleri) %8,75 oranında artmış,

• 2021’de memur maaş zammı %13,08 iken; TOKİ konut kiraları (taksitleri) %10 oranında artmış,

• 2022’de memur maaş zammı %72,64 iken; TOKİ konut kiraları (taksitleri) sadece %25 oranında artmıştır.

Giresun'da denize giren genç boğuldu Giresun'da denize giren genç boğuldu

Görüldüğü gibi TOKİ, kira artışlarını memur maaş artışının daha altında yapmıştır. Hâlihazırda kanunen kira zamlarına %25'lik sınır getirilen bir ortamda, TOKİ’nin bu orandan daha fazla artış yapma ihtimali ise zaten gerçek dışı bir beklenti olacaktır. Bununla birlikte uzun vadeli konut alırken sağlanan esas fayda, oturulan konutta kira öderken aynı anda ev sahibi olabilmektir. Eğer kira, vatandaşların maaşlarından daha az artarsa, vatandaşların alım güçleri düşmemiş olacak, evlerinde yaşamlarını sürdürürken aynı anda kiralarını da rahatlıkla ödemeye devam edeceklerdir. Sonuç olarak, alım gücü düşmeden 240 ay boyunca kirada oturma süreci, en sonunda ev sahibi olmakla sonuçlanacaktır.

Böylece proje sayesinde vatandaşlar, tüm dünyada enflasyonun ve fiyat artışlarının çok yüksek olduğu mevcut ekonomik durumda, satılık konut fiyatlarından ve kira fiyatlarından çok daha düşük miktarlarla “kendi evine” sahip olacaktır."

22 Eylül 2022 itibarıyla projeye başvuru sayısı 4 milyona yaklaştığını belirten Tatlı, "Sadece bu rakam bile, milletin projeye teveccühle yaklaştığını, iddialara kulak asmadığını göstermektedir. İstanbul’da 100 bin konut sözü verip yalnızca 569 konut yapabilen muhalefetin, Türkiye’nin vizyonunu kavraması beklenemez.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, 80 yılda yapılmayan icraat ve hizmetleri 20 yıla sığdıran Türkiye, attığı adımlarla genç-yaşlı, kadın-erkek demeden her vatandaşının hayatını kolaylaştırmaktadır.

Nitekim anlatılanlardan da görülebileceği gibi, vatandaşların enflasyon karşısında sorun yaşamaması için atılan birçok adımdan biri olan “yüzyılın konut projesi”, vatandaşları mağdur etmeyi değil, onlara destek olmayı amaçlamaktadır. Vatandaşların projeye olan yoğun ilgisi de bunun en net ispatıdır" diye sözlerini tamamladı.

Editör: Ortak Kullanım