Yaklaşık bir yıl önce hizmet vermeye başlayan Pediatrik Rehabilitasyon birimi 6 Ekim Dünya Serebral Palsi Günü’nde Giresun İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Muhammet Bulut, Giresun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Berkan Şahin ve Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fazıl Kulaklı'nın katılımları ile resmi açılışını gerçekleştirdi. Bu anlamlı günde Giresun Üniversitesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatrik Rehabilitasyon ünitesinde serebral palsili çocukları ile gerçekleşen buluşmanın ardından üniversite Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalından Dr. Öğr. Üyesi Zerrin Kasap ile serebral palsiyi ve ünitesinde hangi fizik tedavi uygulamalarının yapıldığı konuşuldu.

IMG_8809

Zabıtadan fırınlarda ramazan denetimi Zabıtadan fırınlarda ramazan denetimi

“Serebral palsi, gebelikte veya doğumdan sonraki ilk birkaç yılda bebeğin beyninde gelişen bir hasar sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu hasara bağlı olarak çocuklarda hareket ve duruş bozuklukları, nöbetler, duyu, algı, iletişim ve davranış bozuklukları görülebilmektedir. Bu nedenle birden çok branş ile ortaklaşa takip gerektiren bir hastalıktır. İlerleyici bir hastalık olmamasına rağmen hasarın kalıcı olması nedeniyle tedavisi ömür boyu devam etmektedir. Hastalığın erken tanınması ve rehabilitasyon uygulamalarına erken başlanması, fonksiyonel kaybın minimal düzeyde tutulması açısından çok önemlidir. Biz çocuk hastanemizde Pediatrik branşlar, Ortopedi, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi ile iş birliği içerisinde bu hastalığı kapsamlı olarak takip etmekteyiz. Yalnızca çocuk hastaları kabul ettiğimiz pediatrik rehabilitasyon ünitemizde fizyoterapistlerimiz Ebru Yavuzer, Pınar Akyol, Ayşe Taşkıran ve konuşma terapistimiz Emine Bahar ile rehabilitasyon programlarımızı yürütüyoruz. Tedavide fizik tedavi ve egzersiz uygulamalarından, yardımcı cihazlardan, spastisiteye (aşırı kas kasılmalarına) yönelik ilaç tedavileri ve kas içi toksin uygulamalarından faydalanıyoruz. Uygun çocuklarımızda botulinum toksin (botox) uygulamalarını, anestezi ekibimizin de desteği ile, genel veya lokal anestezi altında uyguluyoruz. Serebral palsili çocuklarımızın engelliliklerini en aza indirmek, sosyal yaşama katılımlarını arttırmak, ufak müdahalelerle hem çocuklarımızın hem de ailelerinin hayat kalitelerini iyileştirmek en büyük amacımız” denildi.

IMG_8823

Giresun Üniversitesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Berkan Şahin böyle bir ünitenin ilimizde ve bölgemizde hizmet vermesinin büyük bir kazanç olduğunu, bu büyüklükte bir ekip ve disiplinler arası bir organizasyonun çocuklarımız açısından umut verici olduğunu ifade etti. Pediatrik Rehabilitasyon ünitesi hafta içi her gün hizmet vermeye devam ettiği, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzman hekimlerinin poliklinik hasta muayene ve değerlendirmelerinin cuma günleri gerçekleştiği ifade edildi.