Giresun Valiliği binasında bulunan konferans salonununun ses ve görüntü sisteminde kullanılan bazı cihazların bakım ve onarımı sonrası yeni satınalınmış gibi faturalandırılaran Giresun İl Özel İdaresi'nde görevli bazı üst düzey görevliler hakkında "Kamuyu zarara uğratmak" suçundan soruşturma açıldı.

Valilik konferans salonunda kullanılan ses ve görüntü sisteminin yapılan bakımı ve onarımı işinde mikser ve amplifikatör gibi bazı ekipmanların yeni satınalınmış gibi belgelendirilerek ödenek çıkarıldığı, ancak eski cihazların kullanılmaya devam edilmesine rağmen söz konusu harcamanın yapıldığı tespit edildi. Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş'un konuyla ilgili verdiği talimat üzerine başlatılan soruşturmada, “Gerek araştırma soruşturma raporları gerekse, yazılı savunmada ses sistemi cihazlarından olan bir adet mikser ve bir adet amfinin yenisi alınmış gibi belgelerde gösterilmesinden dolayı harcama yetkisine verilen görevin tam yapılmasında Hizmet Alımları Muayene ve Kabul Yönetmeliği ve Hizmet İşleri-Genel Şartnamesi hükümlerine uymadıkları kanaati oluşmuştur. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun Disiplin Hükümleri çerçevesinde Genel Sekreter Yardımcısı Vekili H.M., Müdür C.A., Şef H.G. ve Bilgisayar İşletmeni A.V. hakkında işlem yapılmasını gerektirecek davranışlar bulunmaktadır. Bu açıdan 1/30 oranında aylıktan kesme cezası verilmesi uygun olacaktır.” ifadeleri yer aldı.

Giresun Belediyesi, Çevre Haftası etkinliği düzenledi Giresun Belediyesi, Çevre Haftası etkinliği düzenledi

Soruşturma kapsamında alınan bu karara itiraz edilirken, Giresun İl Özel İdaresi Disiplin Kurulu’nun 6 üyesinden İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili İbrahim Karaca ve kurum avukatı Orhan Tozlu'nun red oyuna karşı oy çokluğu ile bu ceza kaldırıldı.