Giresun İl Müftülüğü tarafından Hacı Miktad Camii'sinde Muharrem ayının 10. gününe özel 'Aşure Günü' programı düzenlendi.

Muharrem ayının 10. gününe tekabül eden Aşure günü dolayısıyla Giresun İl Müftülüğünce organize edilen etkinlikte, Merkez Hacı Miktad Camii avlusunda, öğle namazı sonrasında vatandaşlara aşure ikram edildi.

IMG_9812

Giresun’da “Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu" etkinliği Giresun’da “Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu" etkinliği

Aşure dağıtım programına katılan Vali Ünlü, Muharrem ayını idrak etmenin mutluluğu içerisinde olduklarını ifade ederek birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.

Muharrem ayının aynı zamanda Kerbelâ’nın hüzünlü bir hatırası olduğuna değinen Vali Ünlü, “Cenab-ı Hak’tan Muharrem ayı vesilesi ile fitne, kavga ve karışıklıkların son bulmasını, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesini diliyor ve bu vesile Peygamber Efendimizin sevgili torunu Hz. Hüseyin başta olmak üzere hak ve hakikat uğruna aziz canlarını feda eyleyen Kerbelâ şehitlerini rahmetle anıyorum” dedi.

IMG_9832Konuşmalar ve yapılan duanın ardından Vali Enver Ünlü, Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, AK Parti İl Başkanı Kenan Tatlı ve protokol üyeleri, vatandaşlara kendi elleriyle aşure ikramında bulundu.

FZpEaLpXEAAf9rN

Aşure gününün kutlanması bizim hem inancımızın hem de geleneğimizin çok önemli bir günü olduğunu belirten Giresun Ak Parti Milletvekili Sabri Öztürk, ''Biz de bu vesileyle Diyanet işleri başkanlığımız, Diyanet Vakfı müftülüğümüz ve Valimiz ile bu etkinlikte bir araya geldik. Vatandaşımızın teveccühü de çok güzeldi. Bizim geleneklerimizi yaşatmamız, inancımızda değerli günlerin anlamlı günlerin böyle kutlanması takdire şayan bir şey. Değerli günleri yaşatmakla birlikte toplumda bu vesileyle bir araya geliyor. Bu anlamda birlik beraberliğimizi de pekiştiren özel günlerden birisi. Muharrem aşure günü vesilesiyle vatandaşlarımızın bu anlamda özel günlerinide tebrik ediyoruz. Birlik ve beraberliğimiz daim olsun diyoruz. Allah ülkemizi, milletimizi her daim bu bayrak altında bu ezanlar eşliğinde bu toprak üzerinde yaşamayı nasip etsin diyelim. '' dedi.

SABRII

Aşure dağıtım programında açıklamalarda bulunan Giresun İl Müftüsü Ramazan Topcan, ''Biz muharebe meydanlarında hep kazanmış bir milletiz ama sen ben olmakla kaybetmişiz ayrı gayrı olmakla kaybetmişiz. Bizim kaybetmeye mecalimiz yok. Biz bir ve beraber olmak zorundayız. Biz medeniyetimizi bizden sonra gelen kuşaklara taşımak için elbette bedeller ödedik, bunu dün ecdadımız ödedi. Bugün sıra bizdedir. Ödenecekse biz bu bedeli ödemek zorundayız. Çünkü sadece maddi varlıklar arkaya miras bırakılmaz. Aynı zamanda manevi değerlerimizle miras bırakılmalıdır. Elbette maddeye miras olan bu milletin çocukları bu milletin torunları, manevi değerlerimize de sahip olmalıdır. Unutmayın üzerimizdeki elbise sadece insanı güzelleştirmez, aynı zamanda insanı güzelleştiren manevi değerleridir. Bizimle beraber bu günü yaşayan değerli kardeşlerimize çok ama çok teşekkür ediyorum.''

IMG_9835