İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK) Toplantısı 25 Nisan Salı günü saat 14.00’de Valilik Konferans salonunda, Vali Yardımcısı Vekili (Keşap Kaymakamı) Nurullah Cemil Erciyas başkanlığında yapıldı.

Toplantıya; Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Tuncay Muhammet Arışan, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Erdem Kılavuz, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Sarı, İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu, İl Ticaret Müdürü Ali Yıldırım, Sanayi ve Teknoloji Müdür Vekili Adem Çalık, Giresun Üniversitesi’nden Doç.Dr. Kenan Büyükkaya, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Mustafa Halilbeyoğlu, İl Esnaf ve San. O.Bir. Başk. Vekili Ercan Ayhan ile diğer yetkililer katıldı.

TOPLANTININ AÇILIŞ KONUŞMASINI VALİ YARDIMCISI VEKİLİ ERCİYAS YAPTI.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Vekili Nurullah Cemil Erciyas, İl İstidam Kurullarının il düzeyinde; istihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulması, istihdamı koruyucu, geliştirici ve işsizliği önleyici tedbirler ile uygulanacak aktif işgücü programlarının belirlenmesi, istihdam etkinliklerinin ve mesleki eğitim uygulamalarının izlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik çalışmaları yapmak üzere oluşturulduğunu belirtti.

Mayıs Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı Mayıs Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

İlimizdeki istihdamı korumak, geliştirmek ve yeni istihdam sahaları oluşturmak için, gerekli çalışmaların yapıldığına vurgu yapan Erciyas, yeni yatırım yapmak isteyen müteşebbislere gerekli desteğin sağlandığını, desteklerin 2023 yılında da devam edeceğini açıkladı.

Hali hazırda   İŞKUR’un istihdama yönelik sağlamış olduğu Aktif İşgücü Program desteği, SGK’nun sağlamış olduğu prim teşvik desteği ve KOSGEB’in kobilere sağlamış olduğu istihdam desteklerinin devam ettiğini belirten Vali Yardımcısı Vekili erciyas, İlde yeni üretim ve istihdam sahası oluşturmak amacı ile Espiye ve Tirebolu ilçeleri arasına 3. Sanayi bölgesi, Görele ilçesine  de 4. Sanayi Bölgesinin kurulması için sürdürülen çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Erciyas, İİME Kurul üyeleri tarafından sektörel olarak işveren ziyaretleri ve bilgilendirme çalışması yapılacağını, bölge turizminin geliştirilmesi için gerekli tanıtım çalışmalarına önem  verildiğini, altyapı çalışmalarındaki eksikliklerin giderilmesi için gerekli gayretin gösterildiğini, bölge turizminin geliştirilmesi ile birlikte  bu alandaki istihdam edilen kişi sayısının da artacağını,  eko turizmin geliştirilmesi için gerekli uğraşın gösterilmesi gerektiğini  belirtti.

78-10

İL MÜDÜRÜ MUSTAFA SARI, KURULA YAPILAN ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Kurula, Ocak/Mart 2023 dönemi çalışmaları hakkında bilgi veren Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Sarı; İŞKUR olarak çalışma hayatının kalbinde çok önemli bir sorumluluk üstlendiklerini, iş arayanlar ile işverenleri birbirleriyle buluşturduklarını, İşbaşı Eğitim Programı ve Mesleki Eğitim Kurslarıyla iş kurmakta zorlanan vatandaşlara beceri kazandırdıklarını, istihdamda kalıcı olmalarına katkı sağladıklarını, İş ve Meslek Danışmanlığı  hizmeti ile   iş arayanlara, işverenlere ve meslek seçme aşamasındaki olan öğrencilere danışmanlık yaptıklarını, İşsizlik Sigortası ve Kısa Çalışma Ödeneği gibi kıymetli uygulamalar ile  çalışan vatandaşları  koruduklarını ve iş arama sürecinde olanları desteklediklerini ifade etti.

İLK 3 AY İÇİNDE 2 BİN 101 VATANDAŞ İŞE YERLEŞTİRİLDİ

Sarı, ilk üç ay içinde;    kamuya 17,  özel sektöre 45   engelli   ve 2.056 normal işsiz olmak üzere toplam 2.101 vatandaşın  özel sektöre yönelik işyerlerinde istihdamının sağlandığını, dönem içindeki toplam işe yerleştirilen işsiz vatandaş sayısının toplam 2.118 kişi olduğu, bu dönemde 86 kurs ve program düzenlendiğini, programlara 664 kadın ve 262 erkek  olmak üzere toplam 926  işsiz vatandaşın katıldığını,   İl genelinde faaliyet gösteren 5+ istihdamlı özel sektöre yönelik işyerlerinde 68  İşbaşı Eğitim Programının açıldığını, bu programlara  244  kadın, 112 erkek olmak üzere toplam 356 işsiz vatandaşın katıldığını, kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde 18 TYP düzenlendiğini, düzenlenen TYP’a 420 kadın ve 150 erkek olmak üzere 570 işsiz vatandaşın katıldığını, dönem içinde, istihdam seferberliği kapsamında 1.574  işyeri ile temas ve ziyaret yoluyla irtibat kurulduğunu, Kurumun istihdamla mücadele kapsamındaki yürüttüğü  hizmetleri konusunda bilgilendirme çalışması  yapıldığını, kurum personelleri tarafından 7.199 işsizle bireysel görüşme yapılarak,  İş ve Meslek Danışmanlığı hizmetinin verildiğini, 270 işsiz vatandaşımıza motivasyon artırmayı ve yöntem desteği vermeyi hedefleyen yoğunlaştırılmış bir iş ve meslek danışmanlığı hizmetini kapsayan iş kulübü eğitimi verildiğini,  15 okul ziyareti yapılarak öğrencilere mesleklerin tanıtımı,   meslek seçimi, geleceğin meslekleri ve cv hazırlama konularında bilgilendirme çalışması  yapıldığını ve dönem içinde Pasif İşgücü hizmetleri kapsamında 2.123 kişiye işsizlik ödeneği bağlandığını, bu kişilere işsizlik ödeneği kapsamında 10.630.268.-TL. ödeme yapıldığını,  yarım çalışma ödeneğinden 7 kişinin yararlandırıldığını, bu kişilere yarım çalışma ödeneği kapsamında 42.534,78 TL. ödeme yapıldığını belirtti.

TOPLANTIDA GÖRÜŞÜLEN KONULAR

Toplantıda; 2022 yılında ve Ocak 2023 ayında yapılan İİMEK toplantılarında alınan kararlar doğrultusunda açılan kurs ve programların üretime ve istihdama olan katkısı değerlendirildi, Program uygulamalarına ait Denetim Kurulu raporları incelendi.

TOPLANTIDA ALINAN KARARLAR

Kurul kararları doğrultusunda, açılan ve açılacak olan kurs ve programların,  Aktif İşgücü Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmelik kapsamında yürütülmesi için Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce azami gayretin gösterilmesi,Denetim Kurulunca, Aktif İşgücü Programlarına ait denetimlerin aksatılmadan ilgili mevzuat gereğince yapılmasına,

- İlimiz merkez ilçe ve ilçelerde Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri (Sağlık Meslek Liseleri , Yeşil Giresun (Otelcilik) Meslek Lisesi ve diğer Meslek Liseleri ) ile Çok Programlı Anadolu Liselerinde öğrenimlerine devam eden ve 2023-2024 eğitim-öğretim yılında işletmelerde staj yapacak olan öğrencilerin kendi okul müdürlüklerince belirlenen, il işletme belirleme komisyonu ve Valilik Makamınca uygun görülen işletmelerde stajlarını yapmalarına,

İlimiz Şebinkarahisar İlçesi Şehit Ufuk Aktağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde “Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı Mutfak ve Pastacılık Servisi Dalının” açılması konusundaki talebinin Milli Eğitim Bakanlığına gönderilmesine karar verilmiştir.