Giresun’da hava muhalefeti nedeniyle balık tezgâhları boş kalırken balık fiyatları da yükseldi

Karadeniz’de fırtına ve yağmurlu hava nedeniyle birçok balıkçı denize açılamadı. Giresun’da balık çeşitleri azalırken, birçok balıkçı da tezgahını açamadı. Var olan balık fiyatları da bir miktar yükseldi.

Kar yağışı ve soğuk havanın tezgâhları olumsuz yönde etkilediğini belirten balıkçı esnafı Şaban Taha Erkin, “Denizde bu sezon hamsi ve balık bolluğu var ama hava muhalefeti nedeniyle birçok balıkçı denize açılmadı ancak açılan bir iki balıkçı da boş dönmedi. Bu nedenle tezgahlarımızda yer alan Giresun yerli hamsisi ve balık çeşitleri biraz pahalı. Hamsinin kilosu 50 TL’den, istavrit ve mezgit ise 80 TL’den satılıyor. Yine de et ve tavuk fiyatlarına göre ucuz sayılır” dedi.

2022 Yılı arılı kovan desteklemesi icmal-1 listesi askıya çıktı 2022 Yılı arılı kovan desteklemesi icmal-1 listesi askıya çıktı

AW798760_02Sert hava bir iki gün sürecek

Bir iki gün hava şartları nedeniyle tezgahların boş olabileceğini belirten Şevki Güdük ise, “Denizlerdeki fırtına ve yağışlı hava tezgahları olumsuz etkiledi. Bir, iki gün sert havanın devam etmesi bekleniyor. Bugün biraz yerli hamsi geldi ama yarın hiç gelmeyebilir. Bu nedenle hamsi, balık fiyatları biraz yüksek. Ancak önümüzdeki günlerde havaların düzelmesiyle bol ve daha ucuz hamsi umut ediyoruz”dedi.

Vatandaşlar ise, bu yıl geçen yıla göre daha bol hamsi buldukları belirterek biraz da fiyatların uygun olmasını beklediklerini söyledi.