Karadeniz’de soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle hamsinin geri dönen hamsi balıkçıları da, vatandaşları da memnun etti. Balıkçı esnafları eski hareketli günlerine geri dönerken, balık severlerin hamsi alabilmek için yoğunluk oluşturması da dikkat çekti.

Giresunlu balıkçı Güven Yıldız, sezonu neredeyse erken kapatan balıkçıların hamsinin geri dönüşüyle yeniden umutlandıklarını belirterek,“ Son  haftalarda Karadeniz’de   kar yağışı ve soğuk havanın da etkisi ile hamsi çıkmaya başladı. Karadeniz'de  hamsi  hem balıkçıları hem de vatandaşları memnun etti. Şuanda hamsinin  kilosu 30 TL'den satılan hamsi  bir hafta öncesinde  ise,  60 TL'den satılıyordu. Tezgahlar hamsi ile yeniden şenlenince fiyatlarda yarı yarıya düştü. Bu fiyatlardan balıkçı da vatandaş da memnun'' dedi.

Genel olarak sezonun  bekledikleri gibi iyi geçmediğini belirten  balıkçı Mustafa Aktaş ise, "60 yıldır balıkçılık yapıyorum bu sene ki sezon çok  kötü geçti  2 ay hamsi kayboldu. Havanın soymasıyla  hamsi tekrardan geri geldi.  Diğer balıklarda bolluk yok, hamsinin çıkması biraz olsun piyasayı düzeltti. Balıkçıların durumu perişan  denizde bir şey yok, ama biz bu soğukta tezgahı beklemek zorundayız.  En ucuz balık istavrit fiyatı 25 lira,  hamsinin kilosu 30 lira, mezgit 35 lira levrek, çupra  100 lira” dedi.

Fındık fiyatları yükselişe geçti Fındık fiyatları yükselişe geçti

Vatandaşlar da hamsi fiyatının hamsi, balık fiyatını  orta derece bulduğunu  ve herkesin bu fiyata balık Vatandaşlar ise, hamsi fiyatının biraz normal olduğunu ancak bazı balık fiyatlarını da pahalı bulduklarını ifade ettiler.