Giresun Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Aykut Gezmiş, yüzde 6'lık sigorta prim desteği süresinin daha fazla geç kalınmadan uzatılması gerektiğini bildirdi.

Finansmana Erişim Sorunu Çözüm Bekliyor Finansmana Erişim Sorunu Çözüm Bekliyor

GİSİAD Başkanı Gezmiş yaptığı yazılı açıklamada, ekonomik krizin pik yaptığı bu dönemde, işletmelerin devlet tarafından verilecek bir nefese ihtiyaç duyduğu kaydetti.  

Yüzde 6’lık sigorta prim desteğinin işletmeler açısından son derece önemli olduğuna dikkat çeken Gezmiş, “Pandemi sürecinin iş dünyasına olumsuz etkilerinin giderilmesi adına devletimizin aldığı tedbirlere ilaveten, geri kalmış yörelere sağlanan 56486 sayılı yüzde 6'lık teşvik indiriminin süresinin uzatılması gerekmektedir. Ekonomik olarak zor bir sürecin yaşandığı şu dönemde yüzde 6’lık teşvik desteğinin devam etmesi işletmelere nefes aldıracaktır. 31 Aralık 2021 tarihinde sona eren bu SGK sigorta primi ile ilgili henüz bir uzatılma yapılmamıştır. 01.01.2022 tarihinden itibaren özel sektör işyerlerinde istihdam edilen işçiler için 6 puanlık sigorta primi işveren desteği hazinece karşılanmamaktadır. Bu durum işverenin sırtına artı bir yük getirmiş ve işletmeleri zor bir durumda bırakmıştır. teşvik süresinin uzatılmasını bir an önce bekliyoruz” dedi.