Giresun’un  iş dünyasını temsil eden Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası hem ticari sektör, hem de ilin sorunları ile ilgili toplandı. Toplantı sonunda alınan kararlar kamuoyuna açıklandı.

Giresun’un en büyük STK'ları konumunda bulunan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası ve Bulancak Ticaret Sanayi Odası yöneticileri ortaklaşa yaptıkları toplantıda  ilin iş dünyasının sorunları ile Giresun'un acil sorunları konusunda ortak karar aldılar ve bu kararları kamu oyu ile paylaşarak hükümete seslendiler. 
Toplantıda alınan  kararlar arasında Samsun-Sarp arasında Samsun-Sarp sınır kapısı arasında yapımı planlanan demiryolu projesi ile Giresun Güney Çevre Yolu’nun 2024 yılı yatırım programına mutlaka alınması gerektiği belirtildi.

Şebinkarahisar'ın kültürel varlıkları geçmiş medeniyetlerin izlerini taşıyor Şebinkarahisar'ın kültürel varlıkları geçmiş medeniyetlerin izlerini taşıyor

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fatoğlu ile Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük başkanlığında yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda ayrıca  Finansa erişimde yaşanılan sorunların her geçen gün artması ve akabinde yüksek faiz oranları ile taksit sayısının darlığı işletmelerimizi mağdur etmektedir.

odalar-1

Hayatın normal seyri ve KOBİ tarzında işletmelerimizin ayakta kalabilmesi adına ticari kredi destek paketinin devreye alınması, işletmelerimizin ara eleman sorunu her geçen gün artmaktadır. Daha önceden imalat sektörünü kapsayan nitelikli eleman sorunu bugün perakende sektörünü de etkilemeye başlamıştır. Ticaret liseleri ile meslek liselerinin aktif hale dönüştürülmesi ve ara eleman sorununun çözümü noktasında milli bir politika ortaya konulması gerekmektedir.  
Uzun zamandır bekleyen Giresun turizmi için önemli bir proje olan yaylalarımızdaki imar sorununun (1/1000 ölçekli) çözümü turizm yatırımcılarımızın en önemli beklentisidir. Kulakkaya ve Kümbet başta olmak üzere turizm sahalarında imar düzenlemesi ile mevcut tesislerin modernizasyonu zorunlu hale gelmiştir. Giresun’un kalkınması ve katma değerli ürünlerin imalatı açısından bölgemiz için planlanan ve kuruluşu gerçekleştirilen 3. ve 4. OSB yatırımlarının altyapı ve kamulaştırma aşamaları resmi hüviyete büründürülerek çözüme kavuşturulması şarttır.

Ayrıca Şebinkarahisar-Alucra ve Çamoluk bölgelerini kapsayacak olan 5. OSB etüt çalışmaları da hızlandırılmalıdır. Bölgemizin işçi ve işveren maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle istihdama yönelik teşviklerin pozitif manada gündeme alınması, revize edilmesi ve kalıcı hale dönüştürülmesi gerekmektedir. Ayrıca Giresun’un yer aldığı 5. teşvik kapsamının 4. kapsam kriterlerine büründürülme konusu şuan konuşulmakla birlikte, böyle bir uygulamanın ilimiz başta olmak üzere Kalkınmada Öncelikli Vilayetler adına sıkıntılar doğuracağı bilinerek bu yönde bir uygulamanın kabul edilemeyeceği bilinmelidir. Giresun sınırları içi bahçelerde görülen fındık kokarca (kahverengi) zararlısı ile ilgili ilimizdeki kurumlarla işbirliği yapılması öncelikli çalışmalar içinde yer almalıdır.” Kararları alındı.

Editör: Ömer Mustafa Yılmaz