Giresun Üniversitesi Elektrik Bölümünde öğrenim gören bir grup öğrenci, yenilenebilir enerjiye dikkat çekmek için hurdalardan da faydalanarak güneş enerjisiyle hareket edebilen araç ürettiler.

"Fırat" adı verilen ve saatte 30 kilometre hız yapabilen araçla ilgili bilgi veren Elektrik Bölümü öğrencisi Hasan Dizdar, “Giresun Üniversitesinde Elektrik Bölümünde öğrenciyim. Okulda hocalarımız bitirme projesi olarak ödev verdi. Biz de Melihcan Şahin ve Muhammet Polat ile tez ödevi için saatte 30 km hıza ulaşabilen bir araç yaptık.

Aracımızı; 48 volt, 750 watt çalışan DC motor ve 4 adet jel akü ile destekledik. Aküleri şarj etmek için güneş paneli kullandık. Aracımız 3 kademe ileri, bir kademe geri olmak üzere toplam 4 kademe de çalışmaktır. Bu kademeleri motor sürücüleri sayesinde elde ettik, şuanda araç saatte 30 kilometre hıza ulaşabiliyor” bilgisini verdi.

AW496124_05

Projenin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek amacıyla yapıldığını ifade eden Dizdar, “Projedeki amacımız yenilenebilir enerji üretimidir. Aracımızın çoğu aksamını tamirhanelerden aldığımız hurda parçalarla yapmaya çalıştık. Yaptığımız test sürüşleri de oldukça başarılı geçti. Asıl amacımız olan yenilenebilir enerji kaynaklarıydı ve bunu da başarmış olduk” dedi.

Müftü Topcan, "Daha çok çalışmalıyız" Müftü Topcan, "Daha çok çalışmalıyız"

AW496124_06

Kaynak: İHA