Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinden gelen yetenekli sanatçı Ali Kurtuluş Köseali, tarih öğretmenliğinden emekli olduktan sonra önce TRT korosuna girdi. Ardından şairliğe soyundu. Köseali, müziğin ve şiirin büyüleyici dünyasını bir araya getirdiği "Güfteden Besteye" adlı şiir kitabıyla adından söz ettiriyor. Liman Yayınevi tarafından ikinci baskısı yapılan kitap, Türk Sanat Müziği ile uyumlu şiirlerle dolu.

Tarih öğretmeni olarak 30 yıl boyunca eğitim camiasında yer alan Ali Kurtuluş Köseali, emekli olduktan sonra müziğe olan ilgisi sayesinde TRT çocuk korosunda olan kızının önerisiyle keşfedilerek TRT korosuna girdi. Şimdi şiirleri TRT sanatçıları tarafından besteleniyor. 

Lise öğrenimini Şebinkarahisar'da tamamlayan Köseali, üniversite hayatını Erzurum'da devam etti. Üniversitede öğrenim gördüğü dönemde 4 yıl boyunca seçmeli ders olarak müzik dersleri eğitimi aldı. Müziğe olan ilgisi burada başlayan Köseali, öğretmen olarak çalışmaya başladı. 30 yıl tarih öğretmenliği yapan Köseali, emekli olduktan TRT korosuna girdi. 

ali-kurtulus-koseali

KIZIMIN ÖNERİSİYLE TRT KOROSUNA GİRDİM

"Kızım TRT çocuk korosunda olunca ben de oraya gidiyordum. Burada bir kaç deneme yaptım. Sesim beğenildikten sonra TRT korosuna katıldım. TRT'de 6 adet solo şarkım yayınlandı. Ankara'da Parlamenterler Korosunda ve Türk Dünyası Mimarlar ve Mühendisler Korosunda solistlik yapıyorum." dedi.

Şebinkarahisar İmam Hatip Ortaokulu 40. Dönem Mezuniyet Buluşmasında Bir Araya Geldi Şebinkarahisar İmam Hatip Ortaokulu 40. Dönem Mezuniyet Buluşmasında Bir Araya Geldi

"ŞİİR DÜNYASINDA KENDİMİ 'ŞEBİNÇOCUĞU' RUMUZUYLA TANITIYORUM"

Köseali, "İçimdeki memleket sevgisinden dolayı şiir dünyasında kendimi 'Şebinçocuğu' rumuzunu kullanarak tanıtıyorum. İçinde 82 şiirin bulunduğu 'Güfteden Besteye' isimli şiir kitabımın ikinci baskısı Liman Yayınevi tarafından çıktı. Şimdi de yeni bir şiir kitabı çıkarmanın hazırlığını yapıyorum." dedi.

ali-kurtulus-koseali-trt-korosu-siir-kitabi-2

ŞİİRLERİMİN 10 TANESİ BESTELENDİ

Köseali, "Türk Sanat Musikisinde bestelemeye yönelik kafiyeli ve uyaklı şiirler yazıyorum. Bu kitabın içinde 10 tane şiir TRT Türk Sanat Musikisi Şefi Suat Yıldırım tarafından bestelendi." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeni Şebinkarahisar/Ünzile Önbaş

Editör: Ömer Mustafa Yılmaz