Giresun İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Muhammet Bulut, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Berkan Şahin, Göz hastalıkları uzmanı Doç.Dr. Şafak Korkmaz ve yenidoğan uzmanı Uz.Dr. Elif Uzlu’nun katkıları ile ROP tanı merkezi kuruldu. 

ROP tanı merkezi sayesinde Giresun’lu bebek ve aileler il dışına çıkmadan son teknoloji cihazlar ve diğer ekipmanlar ile ROP tanı hizmetlerini Giresun'da alabilecekler. 

Bulancak'ta Hükümet ve İnönü Caddeleri Doğalgaza Kavuşuyor Bulancak'ta Hükümet ve İnönü Caddeleri Doğalgaza Kavuşuyor

Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışmakta olan Giresunlu Dr. Şafak Korkmaz, geçtiğimiz günlerde ROP Tanı Merkezinde bir ilki gerçekleştirdi. ROP hastalığı nedeniyle kalıcı körlük riski taşıyan prematür bir bebeğe zamanında müdahale ederek, görme kaybını engelleyen bir operasyonu başarı ile gerçekleştirmiştir. Bu operasyona, Ordu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları kliniği anabilim dalı başkanı Doç. Dr. Aslıhan Uzun ve çalışma arkadaşları Ordu’dan gelerek katkı sağladı.

WhatsApp Image 2023-09-04 at 14.29.09

Prematüre retinopatisi (ROP) Nedir?

Prematüre retinopatisi ( ROP ) erken doğum haftası ve düşük doğum kilosuna sahip bebeklerde (32 hafta altı- 1500 gram altı) görülür. ROP, prematüre bebeklerin gözlerindeki retina tabakasında, damarsız alanlarda ortaya çıkan ve sinir hasarına yol açarak görme kaybına neden olan bir hastalıktır. Bu hastalık çocukluk çağı körlüğünün en önde gelen nedenidir.

Editör: Ortak Kullanım