Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ani gelişen beden sol yarısında felç rahatsızlığı ile başvuran hastanın yapılan değerlendirmesinde beyine giden atardamarın tıkandığı tespit edilerek Girişimsel Radyolog Doç. Dr. Tümay Bekçi’nin anjiyografik olarak yaptığı pıhtı temizlenmesi operasyonuyla sağlığına kavuşması sağlandı.

WhatsApp Image 2024-01-04 at 16.10.37 (2)

Yakınları tarafından ani gelişen felç ve bilinç bulanıklığı, bayılma nedeniyle Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine getirilen 73 yaşında kadın hasta acil serviste Nöroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Vedat Ataman tarafından yapılan değerlendirmenin ardından anjiyografi ünitesine alındı. Girişimsel Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tümay Bekçi anjiyografi ünitesinde hastaya kasıktan yaptığı anjiyografi işlemi ile hastanın beynine ulaşarak burada tıkanmış olan beyin atardamarına müdahale etti. Atardamardaki pıhtının temizlenmesi sonrasında hastanın felç bulguları geriledi ve taburcu edilene dek izlem amacıyla yoğun bakımda takibe alındı.

WhatsApp Image 2024-01-04 at 16.10.37 (1)

Giresun'da sağanağın ardından hasar giderme çalışmaları sürüyor Giresun'da sağanağın ardından hasar giderme çalışmaları sürüyor

Tıkanan beyin damarına müdahale eden Radyoloji Kliniği Öğretim Üyesi Dr. Tümay Bekçi yaptığı açıklamada; uygulamanın Türkiye’de sayılı merkezlerde yapılabilen bir işlem olduğunun altını çizerek, kasık damarlarından hastanın atardamarına giriş yaparak sadece damar içerisinden anjiyografi eşliğinde ilerleyerek beyinde tıkanan damarın tespit edildiğini, sonrasında tıkanan damara “trombektomi” işlemi uygulayarak hastanın felç bulgularının tedavi edildiğini, Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanemizde ilk defa uygulanan bu işlemi yapmış olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. İnmenin çok sık görülen bir hastalık olduğunu anlatan Bekçi, bu hastalığın kalp krizi gibi beyin damarlarının tıkanmasıyla kendini gösterdiğini ve hastaların felç olmasına sebep olduğunu ancak hastanemizde yapılan bu girişimsel işlem ile bulguların başlamasından itibaren 6 saat içerisinde hastaneye başvuran hastalarda gelişmiş olan felç tablosunun hızlı bir şekilde aniyografik olarak düzeltilme olasılığının sağlandığını belirtti.

Doç. Dr. Tümay Bekçi, Girişimsel Radyoloji'nin tıbbın gelişen ve teknolojik yüzü olduğunu vurgulayarak kendilerine Giresun'da bu hizmeti verme imkanı sağlayan Hastane yöneticileri, İl Sağlık Müdürlüğü ve girişimsel radyoloji ekibine ve multidisipliner yaklaşım konusunda destek sağlayan nöroloji kliniği öğretim üyelerine teşekkür etti.

Editör: Ortak Kullanım