Sokak Basketbolu Coşkusu Başlıyor! Sokak Basketbolu Coşkusu Başlıyor!

Giresun Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Ali Muhtaroğlu tarafından 37 yaşında medikal tedaviye yanıt vermeyen pankolonik tutulumlu ülseratif kolit hastasının operasyon hazırlıkları tamamlandıktan sonra laparoskopik total kolektomi (kapalı yöntem ile tüm kalın bağırsakların çıkarılması ameliyatı) yapıldı.

Operasyon ile ilgili hastane tarafından yapılan açıklamada; “Kapalı yöntemle yapılması nedenli çok hızlı ayağa kalkan hastamız 6 gün sonra taburcu oldu. İleri laparoskopik beceri gerektiren ve belli merkezlerde yapılan bu kapalı ameliyatlar hastanemizde Genel Cerrahi ekibi tarafından başarıli bir şekilde uygulanmaktadır. Önceden sevk ile başka illere giden bu hastalar artık Giresun’da bu hizmete ulaşabiliyorlar.

Laparoskopik Kolon Cerrahisi Nedir?

Laparoskopi, karında açılan küçük bir delikten girilen, ucunda çok küçük bir kamera takılı olan teleskop vasıtasıyla karın içi organların görüntülenmesidir. Laparoskopik kolon ameliyatı için göbek altından 1 cm’lik bir delikten teleskop girilir. Bu esnada karın karbondioksit gazı ile hafifçe şişirilerek çalışma alanı kazanılır. Teleskoptaki görüntü monitöre aktarılır. Karın duvarına açılan 3-4 adet diğer deliklerden de ince çalışma aletleri yerleştirilir. Bu çalışma aletleri aracılığı ile kolon çıkarılır. Bu, birçok iyi veya kötü huylu kalın barsak hastalıklarının cerrahi tedavisine imkân veren bir tekniktir.

Laparoskopik Kolon Cerrahisinin Avantajları Nelerdir?

Sonuçlar ameliyatın tipine ve hastanın sağlık koşullarına göre değişmektedir. Ancak genel olarak açık ameliyata göre avantajları şöyle sıralanabilir:

  1. Ameliyat sonrası daha az ağrı olur.

  2. Hastanede kalış süresi kısalır.

  3. Normal beslenmeye daha kısa sürede başlanır.

  4. Bağırsak hareketleri daha erken başlar.

  5. Hasta sosyal yaşamına daha kısa sürede döner.

  6. Kozmetik sonuçları daha iyidir.” denildi.

Editör: Ömer Mustafa Yılmaz