Giresun'da fındık toplama işinde çalışacak işçilerin günlük yevmiye ücretinin belirlendiği bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, 2022 yılı fındık hasadının yaklaşması nedeniyle fındık toplama işlerinde çalışacak tarım işçilerine ödenecek ücretlerin tespit edildiği belirtildi.

Fındık toplama işinde çalışabilme kriterlerine uygun işçilere, yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın, yemek işverene ait ise günlük 216 lira, yemeğin işçilere ait olması durumunda ise 245 lira yevmiye ödenmesinin kararlaştırıldığı ifade edildi.

Uzmanlar fındıkta ilkbahar geç donlarına karşı üreticileri uyardı Uzmanlar fındıkta ilkbahar geç donlarına karşı üreticileri uyardı

Açıklamada, fındık ayıklama işinde kullanılan patoz makinesinin saat ücretinin de 800 lira olarak belirlendiği, fındıkların taşınması işinde çalışacak çuvalcılara ise yemek işverene aitse günlük 260 lira, işçiye aitse 290 lira ödeneceği kaydedildi.

Belirlenen ücretlerin güncel asgari ücret dikkate alınarak belirlendiği ve tavsiye niteliğinde olduğu aktarılan açıklamada, bahçe sahibi ile işçi arasında asgari ücretten az olmamak üzere ücret belirlemesi yapılabileceği belirtildi.

Kaynak: AA