Giresun'un Doğankent ilçesi, Çatalağaç Köyü Deresi'ndeki kirlilikle ilgili olarak Giresun Valiliği tarafından bir basın açıklaması yayınlandı. 

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Vali Enver Ünlü, Merkez Mahalle Muhtarlarıyla toplantı yaptı Vali Enver Ünlü, Merkez Mahalle Muhtarlarıyla toplantı yaptı

2022/06 BASIN AÇIKLAMASI : Çatalağaç Köyünde Bulunan Madenin Oluşturduğu Çevre Kirliliği

Giresun İli Doğankent İlçesi, Çatalağaç Köyü sınırlarında bulunan Alagöz Maden San. Ve Tic. A.Ş.’nin Bakır-Kurşun-Çinko Madeni (flotasyon) Zenginleştirme tesisi ili ilgili bazı basın-yayın organlarında çevreye zarar verici faaliyetlerde bulunduğu haberleri yer almaktadır.

Doğankent İlçe Jandarma Komutanlığı’nın Çatalağaç Köyü’nde 29.06.2022 tarihinde gerçekleştirdiği plansız önleyici devriye faaliyetleri sırasında dere yataklarına ulaşan toprak malzemelerin tespit edildiğine dair düzenlenen tutanak ve yine vatandaşlarımız tarafından Valiliğimize intikal ettirilen sözlü şikâyetler ihbar kabul edilerek söz konusu maden sahasında 30.06.2022 tarihinde ilgili kurumlardan oluşan bir heyet tarafından yerinde inceleme ve denetimler yaptırılmıştır.

Yapılan denetimler sırasında Alagöz Maden San. ve Tic. A.Ş.’nin faaliyet alanından geçen Derindere Deresinin yan kollarına, söz konusu madenin flotasyon binasının ve çevresinin inşaatı aşamasında oluşan hafriyat/toprak malzemenin ulaştığı tespit edilmiştir.

İlgili kurumlar tarafından söz konusu alanda alınacak önlemler ve yapılacak imalatlar hakkında ilgili firmaya gerekli uyarılar yapılmış olup Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Giresun İl Müdürlüğü tarafından da 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20. Maddesi kapsamında İdari Para Cezası uygulanarak, çevreye verilen olumsuzluğun giderilmesi için süre verilmiştir.

Çevrede yaşanan olumsuzlukların bertaraf edilmesi ve bundan sonraki süreçte yaşanabilecek muhtemel olumsuzlukların giderilmesi için konu Valiliğimiz tarafından hassasiyetle takip edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.04.07.2022