TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Hakkâri Yüksekova’da polisin aracında yakalanan 52 kilo 500 gram patlayıcı maddeyi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

21 Mart 2022 tarihinde Hakkâri İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Yüksekova ilçesi çıkışında bir operasyon yapmış ve bu operasyonda İstanbul’da bir ilçe emniyet müdürlüğünde görev yapan A.K. adlı polis memurunun kullandığı araç içinde 52 kilo 500 gram patlayıcı madde ele geçirmişlerdi.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, konuyu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sorular yönelterek TBMM gündemine taşıdı. 

CHP’li Tığlı, “yapılan tahkikatta gözaltına alınan ve sıkıntılı bir tip olduğu söylenen polisin 2019 yılında kablo hırsızlığı nedeniyle meslekten men edildiğini daha sonra mahkeme kararıyla tekrar göreve geri alındığını ve şimdi de tutuklandığını ifade ederken bu tutukluluğun sürüp sürmeyeceği ve ceza alıp almayacağı şu an için belli değildir. Takip edip göreceğiz” dedi. 

İyi Parti'den "Kadın Yükselmezse Alçalır Vatan" çalıştayı İyi Parti'den "Kadın Yükselmezse Alçalır Vatan" çalıştayı

2015 Yılında Yaşatılanlar Unutulmamalı

2015 yılında şehir merkezlerinde patlayan bombaların yaşattığı acılar hâlâ taze ve unutulmamıştır diyen Tığlı, “yakalanan 52 kilo 500 gram patlayıcının kimler tarafından sipariş edildiği ve kimlere teslim edileceği araştırılmalı ve bu karanlık dosya bir an önce çözülmelidir” çağrısını yaptı.

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Giresun Milletvekili Necati Tığlı’nın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelttiği sorular şunlar:

  • Çok sıkıntılı bir tip olan bu polis memurunun söz konusu 52 kilo 500 gram patlayıcıyı kime ya da kimlere teslim edileceğinin belirlenmesi için neden araç takip altına alınmadı da Yüksekova çıkışında durduruldu? Operasyonun devam etmemesi ve o aşamada sonlandırılması yönünde emniyete herhangi bir talimat verilmiş olabilir mi? Olmadıysa emniyet teşkilatı hangi gerekçelerle bu operasyonu takip altına alarak sürdürmek yerine gözaltı yaparak sonlandırmıştır?
  • Türkiye - Irak sınırında bulunan Şemdinli Derecik Sınır Kapısı ve Türkiye - İran sınırında bulunan Esendere Sınır Kapısı’nda bulunan MOBESE kayıtları incelemeye alındı mı? Alındıysa konuyla ilgili olduğunu düşündüğünüz herhangi bir bilgiye ulaşıldı mı? Eğer, MOBESE kayıtlarında herhangi bir inceleme yapılmadıysa neden ve hangi gerekçelerle yapılmamıştır?
  • Çok sıkıntılı bir tip olan bu polis memurunun kullandığı telefona ait HTS kayıtlarının incelemesi bittiğinde ister siyasi ister mafya ister iş insanı her kim olursa olsun, çıkan sonuçları kamuoyu ile paylaşabilecek misiniz?