Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, denizlerde avlanma sezonu 1 Eylül'de başlıyor çağrısında bulundu.

Aytekin Şenlikoğlu'ndan Regaip Kandili mesajı Aytekin Şenlikoğlu'ndan Regaip Kandili mesajı

Denizlerde Avlanma Sezonu 1 Eylül 2022 tarihinde başlayacaktır. 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununa göre çıkarılan 5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ  çerçevesinde avcılık faaliyetleri gerçekleştirilecektir. Yeni avlanma sezonunun başlaması nedeniyle su ürünleri istihsalinde bulunan balıkçılarımızın aşağıda belirtilen hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir: 

-Karadeniz'de; Ordu İli, Ünye İlçesinde; Taşkana Burnundan Gürcistan sınırına kadar olan karasularımızda her türlü trol ile su ürünleri avcılığı yasaktır.
-Karasularımızda gırgır ağları ile kıyıdan itibaren 1 Eylül 2022-15 Aralık 2022 tarihleri arasında 18 metre, 16 Aralık 2022-14 Nisan 2023 tarihleri arasında 24 metre derinlikten sığ sularda avcılık yapılması yasaktır.
-Gırgır ağları ile hamsi avcılığı 15.00-09.00 saatleri arasında yapılacak olup, belirtilen saatler dışında, gırgır ağları hamsi avlamak amacıyla denizde bulundurulamaz.
-Gırgır ağları ile hamsi avcılığı yapacak balıkçı gemileri için, gemi ruhsat tezkeresinin verildiği İl Müdürlüğünden Avcılık İzin Belgesi'nin alınması zorunludur.
-Denizlerden ve iç sulardan avcılık yolu ile elde edilen su ürünlerinin, karaya çıkış noktalarından itibaren ilk satışının yapıldığı yere, toptan satış merkezi, su ürünleri hali, soğuk hava deposu ve işleme tesisine naklinde Nakil Belgesi alınması zorunludur.50 kg ve daha az miktardaki su ürünleri için nakil belgesi aranmaz.
-Deniz salyangozu avcılığının algarna ile serbest olduğu dönemde (15 Nisan-31 Ağustos arası yasak dönem) sahilden itibaren 500 metre mesafe içerisinde istihsal yapılamaz. İstihsalinde gemide birden fazla algarna bulundurulamaz ve kullanılamaz. İstihsalinin 05:00-20:00 saatleri arasında yapılması zorunludur.
-Uzatma ağı ile kalkan avcılığı yapacak balıkçı gemileri için gemi ruhsat tezkeresinin verildiği il müdürlüğünden izin belgesi alınması zorunludur.
-Denize bırakılan uzatma ağları ve paraketelerin gündüz flâma (şamandıra), gece ise ışıklı şamandıra ile işaretlendirilmesi zorunludur.
-Limanlarda, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde ve bu yerlerin girişinde ana mendireğin girişinde ana mendireğin başından itibaren 100 m yarıçaplı alanda su ürünleri avcılığı yasaktır.
-Harşit Çayı, Batlama, Aksu, Pazarsuyu, Yağlıdere, Çanakçı ve Gelevera derelerinin denize karıştıkları yerler merkez olmak üzere, denize ve akarsu yönüne doğru 500 metre yarıçaplı sahalarda su ürünleri avcılığı yasaktır.
-Su ürünleri avcılığında monofilament (tek kat) misina ağları, multimonofilament (çoklu tek kat) misina ağları ve dolanan (drift-net) ağların kullanılması yasaktır.
-Giresun İlimizde 1 Ekim -28 Şubat tarihleri arasında Doğal Alabalık avcılığı yasaktır.


 
-İlimiz karasuları ve iç sularında avlanan, satışa sunulan balık çeşitlerindeki standart boy sınırlamaları aşağıdaki gibidir:
 
Tür                    Asgarî Boy (cm)          Tür                                Asgarî Boy (cm)
Barbunya          1                             Levrek                          25
Dil Balığı   20                                  Lüfer                            18
Eşkina    35                                     Mezgit                          13
Hamsi    9                                        Palamut                       25
İstavrit    13                                    Pisi                                20
Kalkan    45                                   Sardalya                        11
Kefal (Amuderya kefali)    35    Tekir                               11
Kefal (Diğer kefaller)    20         Uskumru                       20
Kefal (Has kefal)    30                Alabalık (İç Sularda)   25
Kefal (Sarıkulak kefal)    30     Sazan (İç Sularda)       40
Kırlangıç    18                              Yayın (İç Sularda)        90
 
Balıkçılarımız ayrıntılı bilgi için İl Müdürlüğümüz Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğünü ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize müracaat edebilir veya internet sitemizi ziyaret edebilirler. Balıkçılarımızın avlanma usul ve esaslarına uymalarını ve bereketli bir sezon geçirmelerini dileriz.