Giresun’da bir asırlık zaman içerisinde yayınlanan gazeteler, dergiler ve gazeteciler kitap haline getirildi. Giresun Belediyesi Kültür yayınlarından çıkan ve Hüseyin Gazi Menteşeoğlu tarafından kaleme alınan "Giresun Basın Tarihi" kitabı için imza günü düzenlendi.  

Giresun’da 1908-2004 yılları arasında çıkan 42 gazete, 28 dergi ve 16 matbaa ile 48 gazetecinin yer aldığı "Giresun Basın Tarihi" kitabıyla ilgili bilgi veren Hüseyin Gazi Menteşeoğlu, “2019 yılından bu yana yaptığım çalışmalar neticesinde 169 sayfadan 328 sayfaya ulaşan eserde 87’si Osmanlıca olmak üzere toplamda 114 adet gazete ve dergi kullanılmıştır.

Ayrıca 1910-1928 yılları arasında Giresun matbaalarında yayımlanan 12 adet Osmanlıca kitap olmak üzere biyografileri verilen kişilerin eserleriyle toplamda 19 adet kitap kapağı eklenmiştir. 33 adet olan fotoğraf sayısı ise şuan 93 adettir. Bunların dışında toplamda 72 adette muhtelif gazete ve dergilerin künye bölümleri ile dönemin şimşir, bakır ve çinko klişeleri eklenmiştir.

Eserde, Giresun basın tarihine emek veren 48 gazeteci ve yazarın biyografileri de yer almaktadır. Bu biyografilerin bir çoğuna günümüzde ulaşmak pek mümkün olmadığından bu bilgiler önemli bir kaynak niteliğindedir” dedi.

Öğretmenlere Özel Halk Oyunları gösterisi sunulacak Öğretmenlere Özel Halk Oyunları gösterisi sunulacak

Kaynak: İHA