Giresun Barosu Başkanı Av. Soner Karademir, Adalet Bakanının açıklamalarına tepki niteliği taşıyan açıklamalarda bulundu.

Baro Başkanı Av. Soner Karademir, Adalet Bakanının açıklamalarının aksine; ''Devlet tarafından yapılan zorunlu avukat görevlendirmelerinde, yürüttükleri tüm diyalogla çözüm çabalarına rağmen duruşmaya geliş gidiş masraflarını dahi karşılamaya yetmeyen. Ücretlerin uzun zamandır artırılmaması nedeniyle aldıkları kademeli eylem planının ilk adımı olarak, 12.09.2022 günü otomatik Avukat atama sistemini. Çocuklar ve cinsel istismar mağduru kadınlara yönelik suçlar haricindeki konularda Mahkemeler, Savcılıklar, Jandarma ve Polis teşkilatına kapattıklarını ilgili kurumlardan resmi yazıyla talepte bulunulması halinde. Yavaşlatarak görevlendirme yaptıklarını'' dile getirdi.

2023 Yılının ilk koordinasyon kurulu toplantısı yapıldı 2023 Yılının ilk koordinasyon kurulu toplantısı yapıldı

Baro Başkanlığından yapılan açıklamayla, Anayasadaki Angarya yasağına girecek şekilde düşük olan ücretlerin artırılmaması halinde, önümüzdeki günlerde kademeli olarak 1 ve 3 günlük kapatmalardan da netice alınamaz ise görevlendirmeleri ve sistemi tamamen kapatarak görevlendirme yapmayacakları yönündeki kararlılığı da bir kez daha dile getirildi.