Amazon kadınların yaşadığı ve Herkül’ün altın postu aradığı gibi birçok mitolojik hikayeye konu olan Giresun Adası’na pandemi sonrası ziyaretler başladı.

Mitolojik hikayeleri ve tarihi kalıntılarıyla ön plana çıkan Giresun Adası, yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle yaşanan kısıtlamaların sona ermesi ile ziyaretçilerini yeniden ağırlamaya başladı.

Giresun Adasi-1

TÜRSAB başkan adayı Ali Bilir: "Turizm sektörünün değişime ihtiyacı var" TÜRSAB başkan adayı Ali Bilir: "Turizm sektörünün değişime ihtiyacı var"

Amazon kadınlarının yaşadığı ve Herkül'ün altın postu aramak için adaya gelmesi gibi mitolojik hikayelere konu olan ve aynı zamanda çok sayıda kuş türünede ev sahipliği yapan Giresun Adası bu yıl gecikmeli olarak ilk ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Giresun Adasi-3

Giresun Adası’na Altın Post gezi teknesiyle düzenlenen ziyaretlere ada rehberi eşliğinde adanın mitolojik yönü ve tarihi anlatılarak gezdiriliyor.

Giresun Adasi-5

Korona virüs salgını kısıtlamalarının ardından turlara başladıklarını belirten Giresun Ada Rehberi Emre Aydın; “Pandemi nedeniyle geçen yıl yine gecikmeli olarak kısıtlı ziyaretler yapılmıştı. Bu yıl ise, yasakların kalmasının ardından yine pandemi koşulları dikkate alınarak ada turuna başlandı. Ziyaretçiler yavaş yavaş gelmeye başladı. Doğu Karadeniz`de üzerinde insanların yaşadığı tek ada olan Giresun Adası`na gelenler; Bizans mezarları, tarihi surlar, manastır harabesi, şapel gibi tarihi kalıntıları inceleme imkanı buluyor. Giresun Adası mitolojik hikayelere de konu olmuştur. Amazon kadınları ve Herkül`ün altın postu aramak için adaya gelmesi gibi mitolojik hikayelere konu olmasıyla biliniyor. Çok sayıda kuş türünede ev sahipliği yapan Giresun Adası`nda karabatak ve martıların yuvaları ile üreme alanları gözlemlenebiliyor. Yaklaşık 40 dönüm alana sahip ada, doğasıyla da dikkati çekiyor.” bilgisini verdi.

Giresun Adasi-6

Ada ziyaretçileri ise, pandemi sonrasında geldikleri adadan çok etkilendiklerini, ancak biraz bakımsız bulduklarını ifade ettiler.