Giresun’un Kulakkaya Yaylası’nda gerçeği aratmayan çığ tatbikatı yapıldı. Yapılan tatbikata AFAD, UMKE, AKUT, Giresun İtfaiyesi ve 112 sağlık ekipleri katıldı.

Giresun merkeze yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan 1800 rakımlı Kulakkaya Yaylası'nda gerçekleştirilen tatbikatta senaryo gereği bir kişinin üzerine çığ düştü. Durumun 112'ye bildirilmesiyle birlikte olay yerine UMKE, AFAD, AKUT, Giresun İtfaiyesi ve 112 sağlık ekipleri sevk edildi. Bölgeye ulaşan ekipler, çığ altında kalan kişiye ulaşmak için arama kurtarma çalışması başlatıldı. Kar altından çıkarılan vatandaş, 112 acil sağlık ekiplerine teslim edildi. İlk tedavisi olay yerinde yapılan yaralı, daha sonra ambulanslarla hastaneye sevk edildi.

Sevgi Evleri çocukları, yaylada 'İklim Değişikliği'ne dikkat çekti Sevgi Evleri çocukları, yaylada 'İklim Değişikliği'ne dikkat çekti

AW551073_02

Tatbikatla ilgili bilgi veren AKUT gönüllüsü Gökhan Üstün, "Afet tatbikatı dolayısıyla ilimizin kırsal kesimlerinde kış
şartları yoğun yaşandığı bir il olduğumuz için bizde çığ felaketlerine hazırlık amacıyla tatbikat gerçekleştirdik. Özellikle havaların ısınmasıyla çığ oluşabiliyor. Bugün de burada senaryo gereği vakanın olduğu bölgeye intikal edildi. Burada arama-tarama çalışmaları sonrasında bir vatandaşımızın çığ altında olduğu tespiti yapılarak, sonrasında profesyonel ekiplerimizle beraber vatandaşımızı sağ olarak çığ altından çıkardık. Daha sonra 112 ekiplerimiz ilk müdahalesini yaparak hastaneye ulaştırdı. İnşallah afetler yaşanmaz ama biz her zaman her türlü afetlere hazır olmalıyız” dedi.

Kaynak: İHA