Türkiye’yi ve tüm dünyayı hüzne boğan depremin ardından AFAD’ın koordinasyonu ile hemen harekete geçen Giresun Belediyesi ekipleri de, deprem bölgesinde ihtiyaç duyulan tüm faaliyetlere katılıyor.

Ekipler, deprem bölgesinde her türlü ihtiyaca karşılık vermeye çalışırken, belediye koordinasyonunda başlatılan yardım seferberliği çığ gibi büyüdü.

Giresun'un yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oluyor Giresun'un yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oluyor

10 ilimizi etkileyen depremlerin açtığı yaraları kapatmak adına Giresun Belediyesi koordinasyonunda yardımsever Giresunluların desteklerini ve belediyenin tüm imkânlarını afet bölgelerine ulaştırıldı.

Afetin ilk 7 gününde Giresun Belediyesi koordinasyonuyla birlikte; gıda, su, iç-dış kıyafet, bot, ayakkabı, battaniye, yatak, yorgan, elektrikli ısıtıcı, bebek maması, bebek bezi vb. ürünlerden oluşan 119 bin 969 yardım paketi, 20 ton su, 180 ton odun, 22 teknik araç, 54 yardım aracı deprem bölgesine gönderildi.18_63

Adıyaman'a ilk ulaşan Giresun Belediyesi Oldu

Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun talimatlarıyla da depremin hemen ardından Adıyaman’a ulaşan ilk ekip Giresun İtfaiyesi ekibi oldu. Yaşanan afetin ilk saatlerinden bugüne kadar Belediye arama-kurtarma ekibi enkaz altından 16 canı sağ olarak çıkardı.Afetin yaralarını sarmak için Giresun’dan deprem bölgesine giden yardım araç sayısı 500’ü aşarken, afet bölgesinde arama-kurtarma faaliyetleri ile yardım faaliyetlerine Giresun’dan katılan il-ilçe belediyeleri, kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar ve gönüllü Giresunlular ön planda yer aldı.

10_199Giresun depremzedelere kucak açtı

Giresun il genelinde deprem bölgelerinden şehrimize gelen 803 depremzede 122 eve yerleştirildi. Ayrıca şehrimizde yerleştirilen depremzedelerin temel ihtiyaçları da belediye tarafından gideriliyor.

5_355Şenlikoğlu: “Yaşadığımız zor günleri dayanışma ile aşacağız"

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, deprem bölgesinin hızlı bir şekilde yardıma ihtiyacı olduğunu belirterek: “Ekiplerimiz iş makinelerimizle birlikte enkaz çalışmasının yanı sıra, erzak dağıtımı, trafik ve cenaze defin işlerine de katılıyor.  Tüm ekiplerimiz canla başla görev yapıyor. Tüm imkânlarımızla deprem bölgesindeyiz. İnsanlarımızın yaralarını biraz olsun hafifletmek, yaralarına merhem olmak için çaba sarf ediyoruz Yaşadığımız bu büyük felaketi dayanışmayla aşacak, yaralarımızı birlikte saracağız. Amacımız cana can olmak ve depremin yaralarını en hızlı şekilde sarmak.” şeklinde konuştu.

Diğer yandan, Giresun Belediyesinin başlattığı yardım kampanyası ise sürüyor. Yardımseverler destek ürünlerini liman mevkiinde bulunan Belediye Kültür ve Fuar Merkezine getirmeye devam ediyor.