Fındık üreticilerini iklimsel afetlerin neden olduğu ve hemen hemen her yıl ürünlerinde az veya çokkayıplara neden olan, don, dolu, fırtına, hortum, sel, heyelan gibi riskleri yaşamaktadır.

Bu nedenle ürünlerindeki oluşan kayıpları ise yalnızca TARSİM (Devlet Destekli Tarım Sigortaları) ile sigorta  yaptırarak telafi edebilmektedir. Devletin % 67 ye varan prim desteği ile ÇKS başvurusu yapmış her üreticinin geç kalmadan fındık bahçelerindeki ürünlerini sigorta yaptırmaları halinde ileride ki günlerde yaşanabilecek afetlerden oluşacak kayıplarını karşılama fırsatları olacaktır.

t3

Fındık ürününde 2023 yılı devlet destekli tarım sigortası dönemi 1 Kasım 2002 itibarıyla başlamıştır. Bu yıl çok yoğun ilgi gösterdikleri sistemde üreticilerine 2023 yılı ürünlerinin kg değerini ise 39 TL'den 65 TL' ye kadar fiyat seçenekleri ile sigorta yaptırabilir. Üretici  bahçesinin bulunduğu rakıma ve indirimlere göre değişmekle birlikte ortalama 1-2 ocaktan alacağı fındık bedeli ile Bir dekar bahçesini sigorta yaptırabilirler. Üreticilerini son gün olan 28 Şubat 2023 tarihini beklemeden bir an önce TARSİM ile fındık bahçelerini sigorta yaptırarak güvence altına almaları gerekmektedir.

Uzmanlar fındıkta ilkbahar geç donlarına karşı üreticileri uyardı Uzmanlar fındıkta ilkbahar geç donlarına karşı üreticileri uyardı

Bu kapsamda İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz koordinasyonunda, FİSKOBİRLİK Genel Müdürlüğü toplantı salonunda konu ile ilgili 37 çiftçiye eğitim verilmiştir.