Giresun'a da fındık hasadı için mevsimlik tarım işçileri kente gelmeye başladı.

Giresun Valiliği İl Özel İdaresi'nce Aksu mevkiinde oluşturulan Geçici Konaklama Merkezi'nde mevsimlik tarım işçileri için son hazırlıklar tamamlandı.

Merkezde 160 kişinin kalabileceği 20 konteyner, tuvalet, banyo, mutfak, çamaşırhane ile sağlık ve eğitim hizmetlerinin verildiği bir konteyner yer alıyor.

Hasat süresince Geçici Konaklama Merkezi'nden iş bulup ayrılan mevsimlik işçilerin yerini iş bekleyen diğer işçiler dolduruyor.

Kente Adıyaman'dan gelen tarım işçilerinden Hacı Yusuf Ekinci, Giresun'da 20-25 gün fındık hasadında çalışacaklarını söyledi.

Giresun'da barınma imkanının kendilerini memnun ettiğini ifade eden Ekinci, "Valimize teşekkür ediyorum. Zaten her yıl gelip burada çalışıyoruz, buranın halkından da Allah razı olsun, duyarlı insanlar. Diğer yerler çalışma olanağı açısından düz, burası hep dağlık ama yine de biz burayı seviyoruz." dedi.

Ekinci, hasada her yıl ilk Giresun'dan başladıklarını, buradan daha sonra Sakarya'ya fındık hasadı için gideceklerini kaydetti.

Giresun'da serbest piyasada fındık fiyatı 110 liraya yükseldi Giresun'da serbest piyasada fındık fiyatı 110 liraya yükseldi

Geçici Barınma Merkezinden konaklamak için iş buldukları yerlere gittiklerini aktaran Ekinci, şöyle devam etti:

"Burası olmasa kalacak yerimiz yok, burada yatıyoruz, kalkıyoruz, banyomuz var, sıcak suyumuz var, tuvalet, mutfak var. Burayı yaparak çok iyi iş yaptılar. Zaten burayı yapmasalar insanlar parklarda kalıyordu, açık alanlarda kalıyorlardı, arabalar çocuklara çarpıyordu ama burası güvenli, iyi bir yer oldu."

Kaynak: AA