Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde geçmesi fındık üreticilerini tedirgin ederken, yaşanabilecek zirai don riskine karşı tarım sigortası uyarılarında bulunuldu.

Keşap Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şahin, yaşanan iklim değişikliklerinin fındık için büyük bir tehlike arz ettiğini, kışın mevsim normalleri üzerindeki hava sıcaklığının, baharda fırtına ve dolu yağışının üreticiler açısından iyi olmadığını belirtti.

Şahin yaptığı açıklamada, “Fındık üreticileri olarak seyreden kış mevsimi olmasına rağmen şahit olduğumuz anormal hava sıcaklıklarının yıl ortalaması üzerinde gitmesi ilkbahar da olası bir don afetinin meydana gelme olasılığını artırmaktadır. Geçmiş yıllardan da hepimiz biliyoruz ki yaşanacak bir zirai don fındık ürününde önemli boyutta zarar meydana getirmektedir. Bu sebeple, bu istikrarsız hava olayları sonucunda yaşanacak afetlerden oluşacak ekonomik kayıplarımıza karşı fındık ürünlerimizi güvence altına almanın tek yolu tarım sigortası yaptırmaktır. Fındık ürününde zirai don teminatı için son tarih olan 3 Mart 2024’ü beklemeden sigortanızı yaptırmayı ihmal etmeyin. Bahçedeki fındığını doğal afette kaybetmek istemiyorsan, 1 ile 3 ocağındaki ürün miktarı kadar poliçe primi ödeyerek sigortanı yaptır. Fındıkta don sigortası priminin yüzde 67’si devlet tarafından karşılanmaktadır. Üstelik üreticinin prim bedelini ise hasat sonrasında ödeme imkanı bulunmaktadır” dedi.

CHP'li Şenyürek'ten Bayraktar'a Sert Tepki! CHP'li Şenyürek'ten Bayraktar'a Sert Tepki!

Kaynak: İHA

Editör: Ortak Kullanım