Cumhurbaşkanlığı Onbirinci Kalkınma Planı çerçevesinde hazırlanan ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2023 yılı yatırım programına alınan "Fındık Bahçelerinin Rehabilitasyonu Projesi" ile yaşlanarak verimden düşmüş fındık bahçelerinin yenilenerek ekonomiye kazandırılması, verim ve kalitenin arttırılması, fındık üretiminde sürdürülebilirliğin sağlanması amaçlanmaktadır.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yaptığı açıklamada, "Giresun için hazırlanan 2023 yılı faaliyet programına göre proje kapsamında toplam 50 dekar modern fındık bahçesi tesis edilecektir. Bu çerçevede ekonomik ömrünü tamamlamış, verimden düşmüş eski bahçeler sökülerek arazinin eğim durumuna göre teraslama ve drenaj sistemi yapılabilecektir. Projenin uygulanacağı parsellerde Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından üretilen fındık fidanları kullanılacak olup uygun dikim sistemleriyle tesis edilecektir."

Proje bahçelerinin sahip olması gereken şartlar şunlardır:

1. Proje, 22 Kasım 2001 tarihli ve 2001/3267 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan "Fındık Alanlarının Tespitine Dair Karar"da belirtilen arazi sınıfı ve eğim kriterlerine uygun olmayan fındık bahçeleri ile yaşlı olmayan ve/veya verimden düşmemiş, yenilenmesine ihtiyaç bulunmayan fındık bahçelerinde uygulanmayacaktır.

Fındıkta rekolte çalışması yapılıyor Fındıkta rekolte çalışması yapılıyor

2. Proje bahçeleri köy/ilçe ana yol veya grup yolu üzerinde, yola cephe, ulaşımı kolay fındık bahçesi olmalıdır.

3. Arazinin eğimi iş makinesi çalışmasına imkan verecek derecede olmalıdır.

Ayrıca başvuru değerlendirmesi yapılırken, genç (40 yaş altı) çiftçiler ve kadın çiftçiler ile bahçe sahibinin arazinin bulunduğu mahalle/köyde ikamet etmesi durumuna öncelik verilecektir. Projeden yararlanmak isteyen çiftçilerin 11 Ağustos 2023 tarihine kadar Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne şahsen başvurmaları gerekmektedir. Proje limiti 2023 yılı için 50 dönüm ile sınırlıdır.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ”Projeden yararlanmak isteyen çiftçilerimizin İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze başvurularını şahsen yapması gerekmektedir,üreticilerimize duyurulur." şeklinde açıklamada bulundu.

Editör: Ortak Kullanım