Doğu Karadeniz Bölgesinde fındık için büyük risk taşıyan kahverengi kokarca için Giresun’da tarımla ilgili tüm birimler alarma geçirildi.

Fındıkta büyük tehdit oluşturan kahverengi kokarca zararlısına karşı mücadele için Giresun Ziraat Odası’nda toplantı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıda Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Muhammet Angın, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Arif Kahya ve Ziraat Yüksek Mühendisi Ebru Kuleci, muhtarları kahverengi kokarca zararlısına karşı bilgilendirildi. Muhtarlara köylerde cami, muhtarlık ve kahvehane gibi halkın ortak kullanım alanlarına asılmak üzere afişler dağıtıldı.  

Kahverengi kokarcanın fındık için büyük tehdit oluşturduğunu söyleyen Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Angın, “Dünyaya Çin’den yayılan ve Türkiye’de 2017 yılından beri görünmeye başlayan ve bu yıl pik yapan kahverengi kokarca fındık başta olmak üzere tarım ürünlerde büyük tehdit oluşturmaktadır. Ciddi bir fındık zararlısı olan kahverengi kokarca ile etkin bir mücadele başlattık. Bu konuda muhtarlara büyük görev düşmektedir. Giresun’da kayıtlı 80 bin fındık üreticisi bulunmaktadır.

Fındık üretilen illerin vekilleri Fındık Çalışma Grubu toplantısında bir araya geldi Fındık üretilen illerin vekilleri Fındık Çalışma Grubu toplantısında bir araya geldi

İlk etapta bunun yüzde 50’sine ulaşmayı hedefliyoruz. Kahverengi kokarcanın yurt dışından ülkemize giriş yaban uluslararası taşımacılık yapan tırlardan yayıldığını söyleyebiliriz. Giresun’da özellikle tır parkları çevresinde bu zararlının fazla görülmektedir. Vatandaşlar bu zararlıyı gördükleri yerde yok etmeleri gerekmektedir. Bu zararlıya karşı ruhsatlı kimyasal ilaçlar bulunmaktadır ve ilaçlar insan sağlı açısından bir risk oluşturmamaktadır” dedi.

Editör: Ömer Mustafa Yılmaz