Giresun'da Milli Ağaçlandırma Günü’nde fidanlar toprakla buluşturuldu.

Giresun Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Milli Ağaçlandırma Günü dolayısıyla fidanlar toprakla buluştu. “Türkiye Yüzyılı'na Nefes” programı doğrultusunda etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Giresun Valisi Enver Ünlü ve protokol üyeleri katıldı.

FhRnEvdXwAAKwI2

2019 yılından beri ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ olarak kutlanan 11 Kasım’ın bu yılki teması “Türkiye Yüzyılı’na Nefes” olarak belirlendi. Etkinlik, Türk Dünyası ile de eşzamanlı olarak kutlandı. Giresun'da ise 34 ayrı noktada düzenlenen etkinlikle 515 bin adet fidan toprakla buluştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı 11 Kasım’ı daha geniş katılımla tüm Türk dünyasına yayarken, tema olarak da “Türkiye Yüzyılı’na Nefes” belirlendi. Türkiye’nin 100’üncü yılını kutlamaya hazırlandığı 2023 yılı için hazırlık mahiyetindeki ağaçlandırma faaliyeti, “Türkiye Yüzyılı, tarım ve ormancılığın yüzyılı olacaktır” prensibi doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda Türkiye genelinde, 11 Kasım’da, saat 11.11’de 81 ilde vatandaşların katılımı ile yüzbinlerce fidan toprakla buluşturuldu.

FhRsyQzWYAEVcbm

Etkinlikte konuşan Giresun Valisi Enver Ünlü, "11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü olarak belirlenen bugün 81 il ve 922 ilçede bu amaçla hep beraber bir aradayız. Ülkemizin ormanlık sahalarını ve ağaç servetini yönetmek, çoğaltmak biyolojik çeşitliliği geliştirmek, ağaç ve orman sevgisini yaygınlaştırmak. Toplumun çevreye olan duyarlılığına katkı sağlamak, farkındalığı yükseltmek amacıyla tüm vatandaşlarımızın her kesimden insanımızın destek ve katılımıyla bugün bizlerde ağaç dikeceğiz.

Şehrin park sayısı 75'e ulaştı Şehrin park sayısı 75'e ulaştı

 Önceki yıllarda farklı başlıklar altında gerçekleştirdiğimiz Milli Ağaçlandırma Günü’nün bu yılki teması “Türkiye Yüzyılına Nefes” olarak belirlendi. Bizler bu günü gelecek nesillere karşı sorumluluğumuzu hatırlama ve hatırlatma günü olarak değerlendirmeliyiz.

Ormanlarımız geçmişten kalan mirasımız değil, gelecek nesillerin bize emanetidir. Bu düşünceyle hareket etmeli ve üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz. İnşallah 7’den 70’e hepimizin dikeceği fidanlar geleceğimize nefes olacak.

FhRsyrIWQAIc6sP

Millet olarak seferberlik haline dönüştürdüğümüz ağaç sevgisini gelecek nesillere aktarmak için, her yıl diktiğimiz fidan sayısını artırma gayreti ve bilinciyle hareket ediyoruz.

Giresun’umuzda geçtiğimiz 11 Kasım’da 33 noktada 80 bin adet fidanı toprakla buluşturduk. Yılsonuna kadar diktiğimiz fidan sayısı da iki milyonu aştı. Bugün ise ilimiz genelinde 34 noktada 515 bin adet fidanı toprakla buluşturacağız inşallah.

FhRukHcWIAAzSFb

Malumunuz Cumhuriyetimiz 2023’te yeni bir yüzyıla adım atacak ve bu yüzyıl “Türkiye Yüzyılı” olacak. Türkiye Cumhuriyeti artık üreten, büyüyen ve gelişen bir ülke olarak gücüne güç katmakta ve dünyada söz sahibi ülkeler arasında hak ettiği yeri almaktadır.

Bunun yanı sıra ben inanıyorum ki her alanda olduğu gibi orman varlığı konusunda da dünyanın parmakla gösterilen ülkeleri arasında yerimizi alacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle her sene bu etkinliğin hazırlanmasına vesile olan başta Sn. Cumhurbaşkanımız ve Tarım ve Orman Bakanımız olmak üzere emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyor; ‘‘Türkiye Yüzyıl’na Nefes’’ diyerek diktiğimiz fidanlarımızın ağaca, ağaçlarımızın ormana dönmesini diliyor, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’müzü içtenlikle kutluyorum." ifadelerini kullandı.