Eynesil Belediye Başkanı tarafından yapılan basın açıklamalarına Giresun Valiliğinden açıklama yapıldı.

Valilikten yapılan açıklama şöyle; 

18 Mayıs Çarşamba günü bazı basın-yayın organlarında yer alan, Eynesil Belediye Başkanı tarafından yapılan açıklamalarla ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesine gerek duyulmuştur.

Eynesil ilçemizde, 16 Mayıs Pazartesi günü Gençlik Haftası kutlamaları kapsamında Hükümet Konağı önünde gerçekleştirilen çelenk sunumu sonrasında Eynesil Belediyesi tarafından gerekli izinler alınmadan meydan düzenlemesi adı altında yapılan kazı çalışmaları Kaymakamlık tarafından durdurulmuştur.

Konudan haberdar olunması üzerine Valiliğimizce ilgili Vali Yardımcısı konuyu incelemek, araştırmak ve Sayın Valimizi bilgilendirmek üzere görevlendirilmiştir.

İlgili Vali Yardımcısı, taraflarla gerekli görüşmelerde bulunduktan sonra konu hakkında Sayın Valimizi bilgilendirmiştir.

Sabah namazı buluşmaları devam ediyor Sabah namazı buluşmaları devam ediyor

İlçe Kaymakamlığının görev ve sorumluluk alanında bulunan bir alanda İlçe Kaymakamlığından izin alınmadan ve bilgi verilmeden Hükümet Konağı’na araç ve vatandaş giriş çıkışını zorlaştıracak şekilde başlatılan izinsiz kazı çalışmaları, gerekli izinlerin alınması ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları öncesinde kutlama etkinliklerini sekteye uğratacak bir olumsuzluk yaşanmaması için İlçe Kaymakamının kendisine verilen kanuni sorumluluk ve yetki dahilinde durdurulmuştur.

Söz konusu haber ve paylaşımlarda yer alan, ilçeye yapılmak istenilen hizmetlerin İlçe Kaymakamı tarafından engellendiği iddialarıyla ilgili de bugüne kadar Valiliğimize yapılan herhangi bir yazılı veya sözlü başvuruya rastlanılmamıştır.

Yapılan ilk inceleme ve araştırma sonucunda, İlçe Kaymakamının iddia edildiği gibi kamu hizmetlerini engelleyecek veya geciktirecek, kanunlara aykırı bir uygulamasının bulunmadığı görülmüştür.

İlçe Kaymakamının kanunların kendisine verdiği görev ve sorumluluk anlayışı içerisinde yetkisini kullandığı gibi İlçe Belediye Başkanının da vatandaşlara hizmet noktasında kamu hizmeti sunarken aynı şekilde görev ve sorumluluk anlayışıyla, iş birliği ve diyalog içerisinde hareket etmesi önem arz etmektedir.

Görev ve yetkilerini kanunlara aykırı kullananlar hakkında izlenecek usul ve esaslar mevzuatlar çerçevesinde belirlenmiştir. Bu yetki ve sorumluluklar kullanılırken de kanunlara uygun hareket etmek tüm kamu görevlilerinin uyması gereken yükümlülüktür.

Bu yükümlülüklerle ilgili örnek olarak AFAD ödeneği için hazırlanan dosyanın İlçe Kaymakamı tarafından ilgili kurumlara gönderilmediği iddiasıdır.

Afet başvurularında, kanunların Mülki İdare Amirlerine yüklediği görev ve sorumluluk; ilgili kurumlar tarafından hazırlanan dosyanın AFAD Müdürlüğüne gönderilmesi için sadece havale etmek değil, afetin yaşanıp yaşanmadığını ve talebin uygun olup olmadığını tespit etmektir.

Bahse konu olayda İlçenin Boztepe Mahallesi Haydarlı mevki yolu için Belediye tarafından afet kapsamında ödenek talebinde bulunulduğu ve AFAD tarafından da bu iş için istenilen ödeneğin gönderildiği anlaşılmıştır.

AFAD tarafından gönderilen ödenek yerinde kullanılmadığından sonraki talepler Kaymakamlık makamınca haklı olarak onaylanmamıştır.

Vatandaşlarımızın huzuru, güvenliği ve refahı için kurumlar arası diyaloğun kesilmemesi, herkesin sorumluluk duygusu içerisinde sağduyulu hareket etmesi gerekmektedir.

Diğer ilçelerimiz gibi Eynesil ilçemizde de bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da huzur ve güvenliğin temini ve devamını sağlamak için konu Valiliğimizce yakından takip edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.