Karaovacık Yaylası Otçugöçü Şenliği Coşkuyla Kutlanacak Karaovacık Yaylası Otçugöçü Şenliği Coşkuyla Kutlanacak

Espiye ilçesinde fındık, mısır, fasulye, kivi başta olmak üzere birçok tarım ürününe zarar veren Kahverengi Kokarca zararlısının sahil kesiminde görülmeye başlaması nedeniyle popülasyon yoğunluğunun düşürülmesi, bir sonraki sene Kahverengi Kokarcayla mücadelenin daha etkin ve başarılı olması için hazırlanmış olan eylem planı doğrultusunda; ilgili köy ve mahallelerde çiftçi eğitim ve bilgilendirme toplantıları düzenlenmiş olup eğitimler halen devam etmekte.

Kaymakamlık koordinasyonunda tüm paydaşlar bir araya gelerek planlanmış olan kışlak ilaçlamaları başlatılmış. Bölgemizde hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte kışı geçirmek için fındık bahçelerinden çıkıp kışlak olarak kullandıkları korunaklı yerler olan depolara, odunluklara, evlere giren Kahverengi Kokarcaya karşı  mekanik mücadelenin (toplayıp imha etme) yanı sıra uygun halk sağlığı ilaçları kullanılarak kimyasal mücadele yapılmakta.

Ekran görüntüsü 2023-10-29 173305

Kahverengi Kokarcaya karşı başlatılan kimyasal mücadelede; Espiye Belediyesinin gerekli ilaç ve makine ekipmanı temin etmesi ve ilgili köy muhtarlıklarının ilaçlama ekibi kurmasıyla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik elemanlarının gözetiminde sahil kesimindeki üç köyde 900 yapı ilaçlanmış. Kısa sürede bitirilmesi planlanan kimyasal mücadele çalışmasında toplam 1400 yapının ilaçlanması hedeflenmekte.

Editör: Ortak Kullanım