Emekliler Dayanışma Sendikası, 16 Ocak Salı Günü saat 13.30'da basın açıklaması yaptı.

WhatsApp Image 2024-01-18 at 14.46.21

Emek Partisi Fındık İçin Maliyet ve Taban Fiyatı Açıklayacak Emek Partisi Fındık İçin Maliyet ve Taban Fiyatı Açıklayacak

Emekliler Dayanışma Sendikası, "Bizler emekliyiz, dilenci değil. Çalışıp ürettik hazır ettik. Biriktirdik, yığdık teslim ettik memlekete.

Tarlalarda yağmur, çamur, fabrikalarda kan ter akıttık buram buram.

Uzun yollarda şoförlük yaptık günlerce aç arık. Uykuzuz kaldık geceler boyu. Çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakmak adına. Öğretmen olduk Anadolu’nun en ücra köşelerinde, doktor, hemşire olduk sağlık dağıttık bu vatan evlatlarına.. Tuvalet temizledik, sokaklarda çöp topladık ama onurumuzu yere indirmedik hiçbir zaman. Amir baskılarına boyun eğerek, fabrika gürültüsünde sağırlaşma uğruna, kimyasaldan zehir yutarak çalıştık yıllar boyu.

Sabahın erken saatlerinde yar koynundan kalkıp, makineler önünde saatlece ayakta bekleyerek çalıştık. İnşaat tozları, kömür tozlarına maruz kaldık ama yılmadık. Asbestli malzemelerin bizlere kanser mikrobu aşılama riskini göze alarak, canımızı tehlikeye atarak çalıştık. 

Biriktirdik, biriktirdik. Kendimiz için değil.. tüm ailemizi insanca yaşatabilmek için biriktirdik. 

Güvendik devletimize.. Emekliliğimizi bari insanca yaşayacağımızı umut ederek kendimizi tükettik.

Kimseden hâksiz bir şey istemedik ama devletimize güvendik. Nereden bilebilirdik ki bizleri böyle bir sadaka emekliliğinin beklediğini.?

Biz çalışanlar zenginlik biriktirdik siz yönetenler borç biriktirdiniz. Bizim ödediğimiz primleri bir avuç varsıla peşkeş çektiniz. Suçlusunuz. suçlusunuz. suçlusunuz….

WhatsApp Image 2024-01-18 at 14.46.22

Bir ömür harcadık bu ülkeye. Karşılığı bu mu olmalıydı? Emekliler çöplerden kağıt, Pazar yerlerinden çürük sebze, meyve toplayarak var olma mücadelesi veriyor. Bundan kim,kimler utanmalı? Sahte TÜİK rakamlarına göre bizleri ücretlendirirken, ENAG verilerine göre harcamak zorunda olduğumuzu göremediniz mi? Görmek istemediniz. Kör, sağır ve dilsizi oynadınız.

Kök maaşa zam yapmayarak en düşük emekli maaşını yerinde saydırmak, 7500 Lira emekli maaşlarına ise yüzde 37.56 zam yaparak 10300 liraya çıkardık deyip dalga geçmek hangi vicdana sığar? Emekliler arasındaki maaş farkı derhal düzeltilmelidir.

Milli gelir artışları her vatandaşa eşit yansıtılmaldır. En düşük emekli maaşı asgari ücretten az olmamalıdır. Emekliler can çekişirken bürokratlara verdiğiniz 3’er,5’er maaşlar bizlerin vergilerinden ödenmektedir. Haram ediyoruz. Zehir zıkkım olsun. Benzin, mazot ve tüm yaşama uyguladığınız ölüm zamlarını derhal geri çekin. Tabutumuza çivi çaktırmayacağız. Emekliler birlik olup bu kirli oyunları bozacaktır. Gün geçmiyor ki A dan Z ye her şeye zam yapılmasın. Artık fiyatlara bakamaz olduk. Çocuklarımız kırmızı eti kurbandan kurbana görür oldu.İnsan olanın dayanacağı bir ülke değiliz artık. Yeter.. dur deme zamanı geldi de geçiyor bile.. 17 milyona yakın emekliyiz bu ülkede. Birlik olursak hükümetler yıkar, hükümetler kurarız. Bize sadece bizden fayda var. Çünkü tok açın halinden anlamaz."

Bugün çaresizce intihar eden emeklilerin sorumluluğu kimlerin üzerindedir bir düşünün.

Çocuklarımıza harçlık vermek istiyoruz.Kiralarımızı, faturalarımızı ödeyip insanca yaşamamız için gerekli ücreti istiyoruz. Herkes bu ülkede 9 aylık doğuyor. Ama paylaşırken bir avuç insan ülkenin kaymağını yiyor.Biz dar gelirliler ise sadece seyrediyoruz.

Sadaka değil, hakkımız olanı istiyoruz.Bizler de bu ülkenin onurlu insanlarıyız.En güzeline layıkız.

Ödediğimiz primlerin emeklilikte bizleri insanca yaşatabilmesi için gerekenin yapılmasını istiyoruz. Artık yeter diyoruz. Bu böyle devam edemez. Artık örgütlüyüz .Bir sendikamız var. Haklarımızı alıncaya kadar sokakları aşındırmaya devam edeceğiz.

YAŞASIN EMEKLİLERİN ÖRGÜTLÜ MÜCADELESİ..YAŞASIN EMEKLİLER DAYANIŞMA SENDİKAMIZ." ifadelerinde bulundu.

WhatsApp Image 2024-01-18 at 14.46.22 (1)

Editör: Ortak Kullanım