Eğitim Bir-Sen Giresun Şubesi, kuruluşunun 30. Yılı vesilesiyle kapsamlı bir Vefa Buluşması programı düzenledi.

Programa Ak Parti Giresun İl Başkanı Kenan Tatlı, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Mehmet Başer, Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla, sendikanın önceki dönem şube başkanları ve ilçe başkanları katıldı.

WhatsApp Image 2022-03-21 at 15.44.56 (1)

Düzenlenen programda konuşan Eğitim Bir-Sen Giresun Şube Başkanı Muhammet Sarı, sendikanın kuruluşundan bugünlere gelmesinde büyük emekler harcayan başta Kurucu Genel Başkan Merhum Mehmet Akif İnan olmak üzere ahirete intihal eden tüm dava büyüklerine minnettar olduğunu belirtip sözlerine şöyle devam etti;

''Eğitim-Bir-Sen’i Giresun’un en büyük emek örgütüne dönüştüren siz değerli üyelerimize ve teşkilatımıza teşekkür ediyorum. 14 Şubat 1992 tarihinde, büyük bir umut, yepyeni bir ufukla kurulan Eğitim-Bir-Sen’in gelinen noktada yüz binlerle buluştuğu, Türkiye’nin en büyük sendikasıdır. Kökleri medeniyetimizin derinliklerine uzanan, dalları insanlığı kucaklayan, gölgesinde mazlumların barındığı hareketimiz 30 yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu 30 yılın her anında emeğiniz, alın ve akıl teriniz var. Bu öyle bir hikâye ki, içinde hak ve adalet arayışının zorlu yolu, haksızlığa karşı çıkmanın onuru; millete, ümmete, insanlığa hizmet etmenin huzuru, örgütlü güçle kazanım üretmenin gururu var.Bu hikâye, bütün anlarını, heyecanlarını, varını yoğunu, emek, ekmek ve adalet mücadelesine zimmetleyen yüreklerin öyküsüdür. Soylu mücadelemizin 30 yılının her anında, çağı kurtarma derdinde olan fedakâr yüreklerin, vefakâr ve cefakâr yiğitlerin emeği ve alın teri vardır. Bu davayı öksüz bırakmayanlara, zor zamanda öne atılanlara, mücadeleyi omuzlayanlara, safları sık tutanlara; hak, emek, adalet mücadelesine baş koyanlara selam olsun.Düne dair vefanın unutmamak, güne dair vefanın birlikte yol almak, yarına dair vefanın refaha, barışa ve adalete dair ortaklıklar kurmak olduğuna inanıyoruz.Bu anlayıştan hareketle Eğitim-Bir-Sen, din, dil, renk, cinsiyet ayırt etmeyen bütün insanlar için adalet isteyen, zulme karşı dayanışmayı öneren bir mefkûre üzerinde yükselmiştir. Bugüne kadar, korkmadan ve korkutmadan, kimseyi ötekileştirmeden; sataşma, çatışma ve kamplaşma yerine, emek için müzakere, mücadele ve pazarlığı tercih ederek yol aldık, almaya da devam ediyoruz.

Merhum Mehmet Akif İnan’ın önderliğinde kurulup, antidemokratik süreçlerin güç şartlarını aşarak 4688 sayılı Kanun’un çıkarıldığı günlere erişen Eğitim-Bir-Sen, 2002 yılında toplam 18.028 üyeye sahipti. Var olma mücadelesi, büyük emeklerle yetki mücadelesine dönüştürüldü. Bu dönemin başlarında Eğitim-Bir-Sen, demokratik Türkiye’nin inşası, özgürlük alanlarının genişletilmesi, gasp edilen hakların iadesi için hep ön saflarda yer aldı. Sekiz yıllık kesintisiz eğitim, adaletsiz katsayı uygulaması, başörtüsü yasağı gibi dayatmaların kaldırılmasında ön saflarda hep Eğitim-Bir-Sen vardı. Eğitim-Bir-Sen’in ve Memur-Sen’in öncülüğünde Türkiye’de kamu görevlileri sendikacılığı 2012 yılından itibaren Memur-Sen’in mücadelesinin sonucu ve kazanımı olarak toplu sözleşmeli sendikacılık başladı. 2015 yılından itibaren Eğitim-Bir-Sen, yeni bir paradigma ile çalışmalarının niteliğini daha da artırdı.

Değişim ve dönüşüm reformlarının sendikal alandaki öncüsü, bütün bu süreçlerin paydaşıyız. Asıl olan dünün hafızası, bugünün birikim ve deneyimiyle yarını inşa etmektir.Bu duygu ve düşüncelerle programa katılımınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sağolun, varolun. Allah birliğimizi, dirliğimizi ve kardeşliğimizi daim eylesin '' dedi.

WhatsApp Image 2022-03-21 at 15.44.56

Programa katılan Ak Parti İl Başkanı Kenan Tatlı, ''Kamu görevlilerinin ve eğitim çalışanlarının hak ve menfaatlerini en iyi şekilde korumaya çalışan, büyük ve güçlü Türkiye’nin yolculuğunda her zaman aynı safta yer alan sendikacı arkadaşlarımın görevlerinde başarılar diliyorum'' dedi.

Vali Ünlü ’den Öğretmenler Gününde okul ziyaretleri Vali Ünlü ’den Öğretmenler Gününde okul ziyaretleri

WhatsApp Image 2022-03-21 at 15.44.56 (1)