Giresun Atatürk Meydanı'nda Giresun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 'Dünya İlk Yardım Günü' etkinliği düzenlendi. Düzenlenen etkinlikte vatandaşlara ilk yardım eğitimi verildi.

Her yıl eylül ayında düzenli olarak kutlanan 'Dünya İlk Yardım Günü' ile amaç ilk yardımın hayat kurtarmadaki önemine yönelik farkındalığı artırmaktır. Tüm dünyada kutlanan günün bu yılki teması ise “Yaşam Boyu İlk Yardım Öğren” olarak belirlendi. İlk yardım eğitiminin alınması ve daha sonra unutulmasının önüne geçmek amacıyla belirlenen tema, her evde bir ilk yardımcının olması hedeflendi.

IMG_5620

Trafikte, evde, iş yerlerinde ve okullarda her gün şahit olunan kazalar meydana geliyor. Ölümlü kazaların %25’i en güvenli yer sayılan evlerde gerçekleşiyor. Düşme ve çarpmalar, kesikler, kırıklar, yanıklar, kanama, yabancı cisimlerle boğulma veya tıkanma, suda boğulma, zehirlenme, elektrik çarpması ve ateşli silah yaralanmaları gibi kaza ve acil durumlarda ilk yardım bilmek ise hayat kurtarıyor.

IMG_5644

Ölüm ve Yaralanma Riskine Karşı En Güçlü Birey: “İlk Yardım”

Tiyatro ve dizi oyuncusu Seda Fettahoğlu memleketinde son yolculuğuna uğurlandı Tiyatro ve dizi oyuncusu Seda Fettahoğlu memleketinde son yolculuğuna uğurlandı

Günlük hayattta karşılaşılan kazalarda uzmanların müdahalesinden önce sorunun ilerlemesini önleyici ilk yardım müdahaleleri hayat kurtarıyor. Heimlich Manevrası, kırığı sabitleme, vücuda batan cismi sargı beziyle sabitleme, yara temizliği ve pansumanı, kanamalarda kol ve bacakları vücut seviyesinin üstünde tutma, elektrik çarpmalarında kalın tahta sopa kullanımı gibi basit ancak etkili müdahalelerle her birey birer kahraman olabiliyor.

IMG_5686

İlk yardım öğrenmenin önemine ilişkin açıklamalarda bulunan Giresun İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Muhammet Bulut, ''Valiliğimiz öncülüğünde kurumumuzca düzenlenen organizasyonun temennisi hem vatandaşlarımızı hem eğitimci sayımızı hem de bilinçli kişi sayısını arttırmaktır. Bu vakalar gün içerisinde hepimizin başına gelebilecek vakalar ve bu vakalarla karşılaşan kişiler genelde eğitim almamış kişiler oluyor. O yüzden biz bu tür vakalarla karşılaşmada bilinçli bir müdahalenin ne kadar etkili olduğunu özellikle ilk 5 dakika içerisindeki müdahalenin ne kadar etkin olduğunu hem vatandaşlarımıza anlatalım  hem bu bilinçlendirmeyi sizler vasıtası ile duyurarak etkin müdahale ve etkin yaşamın önemini anlatmak istedik. Organizasyonumuza katılım gösteren hem kurum müdürlerimize, valimize ve tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum." dedi.

IMG_5644

Düzenlenen etkinliğe; Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş, İl Sağlık Müdürü Muhammet Bulut, İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu, kurum amirleri ve doktorlar katıldı.

IMG_5664

IMG_5687