Giresun ilçesi Doğankent Belediyesi'nde sözleşmeli veteriner hekim olarak görevini yürüten Alaeddin Bayram, 1 Ocak 2011 tarihi itibarı ile sözleşmemin yenilenmemesi üzerine Ordu İdare Mahkemesi’nde “işe iade ve maddi kayıplarımın karşılanması” talebi ile dava açtı.

İdare Mahkemesi ise Bayram'ın işe iade talebini uygun bulmadı. Olayın peşini bırakmayan Bayram, kararı temyiz etti. Davayı yeniden görüşen mahkeme heyeti Bayram lehine karar verdi. Karar, 2/3/2018 tarihinde kesinleşti.

Bayram, lehine sonuçlanan mahkeme kararını 11/7/2018 tarihinde dönemin MHP'li Belediye Başkanı Birol Tekin'e tebliğ ederek kararın uygulanması için resmi başvuru yaptı. Ancak yine sonuç alamadı.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Doğankent Belediye Başkanlığını AK Parti'nin adayı Rüşan Özden kazandı. Hakkını aramaya devam eden Bayram, ikinci kez 16/4/2019 tarihinde belediyeye mahkeme kararının uygulanması için dilekçe sundu. 

Haklı davasını sürdüren Bayram, bu sefer de her iki belediye başkanı hakkında idari yargı kararlarını uygulamadıkları için işledikleri suça istinaden 26/11/2018'de Tirebolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Açılan bu soruşturma neticesinde Tirebolu Asliye Ceza Mahkemesi tarafından her iki belediye başkanı ayrı ayrı olmak üzere 5’er ay hapis cezası ile cezalandırıldı. 

Cezanın infazından sonra başlamak üzere her iki belediye başkanı için de 5 ay süresince TCK 53/1. Maddesindeki hak ve yoksunlukların uygulanmasına karar verildi ve karar 27 Aralık 2023 tarihinde kesinleşti.

Ordu İdare mahkemesinin kararı başkan Rüşan Özden tarafından yaklaşık 6 yıldan beri uygulanmadığını belirten Bayram, "Belediyeye yaptığım 15’ten fazla müracaatımın tamamı kararını da tanımayan Rüşan Özden yönetimindeki davalı idare tarafından ya reddedilmiştir, ya da cevaplanmamıştır." dedi.

Bayram'ın, Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı bireysel başvuru üzerine  31.03.2022 tarihinde Anayasa Mahkemesi Belediye’nin 'HAK İHLALİ YAPTIĞINI ve İHLALİ VE SONUÇLARININ ORTADAN KALDIRILMASI İÇİN' belediyeye kararı tebliğ etmesine rağmen aradan geçen süre içinde Rüşan Özden, Anayasa Mahkemesi Kararını da yerine getirmemiş. Anayasa Mahkemesi’nin belediye aleyhine hükmettiği 54.000 TL tazminat bedeli maliye tarafından Bayram'a ödenmiş. Anayasa Mahkemesi Kararı emsal karar olarak “Memurlar Net” adlı internet sitesi tarafından da yayınlanmış.

Bu tazminat haricinde bu güne kadar Bayram'a hiçbir ödeme yapılmamış ve işe iadesi de gerçekleştirilmemiş. Bayram, yüklü miktarda maddi ve manevi tazminat davası açacağını söyleyerek şu ifadelerde bulundu;

"Rüşan Özden’in bu tutumu neticesinde şahsımın belediyeden yaklaşık 13 yıllık sigorta alacağı, maaş alacağı ve prim alacakları hakkım saklıdır. Ayrıca ceza davası neticesinde Davalı Doğankent Belediyesi’ne yüklü miktarda maddi ve manevi tazminat davası açacağımı, belediyeyi yönetenlerin sorumlu olduğunu bu rakamların da belediye bütçesini sarsabileceğini üzülerek belirtmek isterim. Bu güne kadar her türlü yapıcı, uzlaşmacı davranışım maalesef Rüşan Özden ve çevresindekiler tarafından kabul görmemiştir."

"Anayasa Mahkemesi kararını da tanımayan Belediye Başkanının bu tutumunu yargıya ve kamuoyuna haveke ediyorum" diyen Bayram, "Tirebolu Asliye Ceza Mahkemesi’nin yargılama sırasında bile hukuki kesinti tarihinden sonra da ihlalin devam ettiği şüphesi oluştuğundan mevcut belediye başkanı Rüşan Özden hakkında yeni suç duyurusu yapılmıştır. Anayasa Mahkemesi kararının uygulanmaması ile ilgili de Rüşan Özden hakkında suç duyurusu tarafımca yapılmıştır ve suç duyurusu yeniden talep edilecektir." dedi.

Yağlıdere'de Halk Eğitim Merkezi Kursiyerlerine Belgeleri Verildi Yağlıdere'de Halk Eğitim Merkezi Kursiyerlerine Belgeleri Verildi

https://kararlarbilgibankasi.anayasa.gov.tr/BB/2019/25857

Editör: Ortak Kullanım