Diyetisyen ve Yaşam Koçu Fatma Yıldız Hacışabanoğlu, düzenli ve sağlıklı beslenmenin nasıl olması gerektiği, nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair önemli tavsiyelerde bulundu.

Sağlıklı beslenmeye değinen Diyetisyen Fatma Yıldız Hacışabanoğlu, ''Kişinin kilosu, boyu, yaşı, cinsiyeti, varsa hastalıkları, bunlara uygun bir şekilde çeşitli ve dengeli besin öğelerini alarak beslenmelidir'' dedi. 

Müftü Topcan, "Daha çok çalışmalıyız" Müftü Topcan, "Daha çok çalışmalıyız"

Dengeli ve sağlıklı beslenmek için ilk şartın çeşitlilik olduğunu belirten Hacışabanoğlu, ''Sağlıklı beslenmek için doğal gıdaya ulaşmak önemli. Dengeli beslenmede de çeşitlilik önemli bunun için sebze, meyve, kurubaklagiler ve yöresel tatların olması çeşitlilik katacaktır'' dedi.

Hacışabanoğlu, kış aylarında nasıl beslenilmesi gerektiğini, hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiğine dair önemli ipuçları verdi.

''Sigara ve alkol tüketiminin bitirilmesi gerekiyor. Hareketli bir yaşam hem bağışıklımız için hemde kalp sağlığımız için çok önemli. Bağışıklığı güçlendirmek için ise stresiz bir yaşam ve kaliteli gece uykusu önemli. Beslenme olarakta özellikle bağışıklığa iyi geldiğini bildiğimiz c vitamini gibi; portakal, greyfurt, limon, zencefil ve zerdeçal gibi besinlerin tüketiminin arttırılması gerekiyor. Yeşil yapraklı kış sebzeleri, brokoli ve ıspanak bağışıklığı güçlendiriyor. Zencefil ve zerdeçalın antioksidan ve antienflamatuvar etkisinden dolayı bağışıklığımızı güçlendiriyor. Yeşil yapraklı kış sebzeleri, brokoli ve ıspanak bağışıklığı güçlendiriyor'' dedi.

Doğal bir antibiyotik olan sarımsağın beslenmeye eklenmesi gerektiğini belirten Hacısabanoğlu, çiğ bir şekilde her gün bir diş sarımsak tüketilmesi gerektiğini önerdi.

IMG_3301

Haber: Sema Arkan Soysal