Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajında milletimizin bayramını tebrik ederek şu ifadelerde bulundu;

"Şanlı tarihimizden aldığımız güçle geleceğe doğru emin adımlarla ilerlerken, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını millet olarak birlik-beraberlik içinde kutlamanın coşkusunu yaşıyoruz. Aziz milletimizin, yurt dışında yaşayan vatandaş ve soydaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı gönülden tebrik ediyorum.

Giresun'da Yıldız Fotoğrafçılığı Etkinliği! Giresun'da Yıldız Fotoğrafçılığı Etkinliği!

Türkiye Cumhuriyeti, milletimizin gösterdiği eşsiz kahramanlığın, emsalsiz vatan ve bayrak sevgisinin, vazgeçilmez bağımsızlık isteğinin bir eseridir. Sarsılmaz inancı ve dirayetiyle özgür iradesini, ülkesini ve mukaddesatını korumak için tarihe altın harflerle yazılan bir istiklal mücadelesi veren aziz milletimiz, esaret zincirlerini kırarak bağımsızlığını elde etmiş ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.

Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne, bölünmez vatan topraklarımız üzerinde, ay yıldızlı bayrağımızın gölgesinde özgürce yaşarken, cennet vatanımızı, mukaddes değerlerimizi ve bağımsızlığımızı daima muhafaza etmek için her türlü fedakarlığı göstermek, kahraman ecdadımıza minnet borcumuzdur. Bizler, asırların kazandırdığı birikimle aydınlık yarınlara doğru yol alırken toplumsal dayanışma ruhu ve gönül birlikteliğiyle her geçen gün daha da güçlenen ülkemiz için bıkmadan, yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz.

Bugün ne yazık ki dünyanın pek çok yerinde insanlar zulme uğramakta, topraklarından sürülmekte, açlık, yoksulluk dolayısıyla acı çekmektedir. Filistin’de ise tarihte şimdiye kadar eşi görülmemiş bir zulüm yaşanmaktadır. İnançları, vatanları, mukaddes değerleri uğruna mücadele verirken katliama maruz kalan Filistinlilerin acılarını yürekten paylaşıyorum.

Devletler ve Uluslararası Örgütler, gitgide büyüyen bu insanlık dramına karşı duyarlı olmalı, daha fazla geç kalmadan gerekli tepkiyi göstermelidir. Yerleşim yerlerini, ibadethaneleri, hastaneleri, okulları ve herhangi bir ayrım gözetmeksizin bütün sivilleri hedef alan bu geniş çaplı vahşetin bir an önce durdurulması için harekete geçmek, herkes için insani ve vicdani bir sorumluluktur. Bölgede barış, refah, adalet ve huzurun tesisi, ancak sistemli bir şekilde devam eden işgalin sona erdirilmesi ve Filistinlilere uygulanan vahşetin durdurulması ile mümkün olabilecektir.

Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını ve devlet büyüklerimizi, saygı ve minnetle yad ediyorum. Bu toprakları bize vatan kılmak için mücadele veren ecdadımıza, bu uğurda canlarını feda eden şehitlerimize ve ahirete irtihal eden gazilerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyorum.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun."
 

Editör: Ortak Kullanım