İl Müftülüğü bünyesinde görev yapan koordinatörler ve manevi danışmanlar, cami içi ve cami dışı dini rehberlik hizmetlerini görüşmek için bir araya geldi. 

Giresun İl Müftülüğünce, koordinatörler ve manevi danışmanlara yönelik "İstişare ve Değerlendirme Toplantısı" düzenledi.

İl Müftü Yardımcısı Fatih Sarıgül başkanlığında yapılan toplantıda, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan projeler görüşüldü.

Giresun'da denize giren genç boğuldu Giresun'da denize giren genç boğuldu

İl Müftü Yardımcısı Sarıgül, “Büyüklerimize Vefa Zamanı”, “Hane Ziyaretleri”, “Kahvehane Sohbetleri”, “Cuma Gecesi Ailece Camideyiz”, “Engelsiz Cami - Engelsiz İ̇badet”, “İlim ve Hikmet Dersleri”, “Kardeşlik Buluşmaları”, “Hem Çalışıyorum Hem Öğreniyorum”, “Gençliğe Değer”, “Şehirlerin Kalbi Camide Buluşalım” ve “Baba Okulu Seminerleri” projeleriyle 7’den 70’e toplumun tüm kesimlerine ulaşacaklarını vurguladı.

Din görevlileri olarak Hz. Peygamber’in rehberliğinde vefa toplumunun inşasına katkı sunmak için çalıştıklarını belirten Sarıgül, “Değerli hocalarım, unutmayalım ki, bir toplumun büyüklüğü ve zenginliği, en dezavantajlı üyelerine olan vefasında saklıdır.  Hz. Muhammed’in (sas) buyruğu üzere, ‘Selam vermek, davete icabet etmek, nasihat istenildiğinde nasihatte bulunmak, hapşırana rahmet dilemek, hastayı ziyaret etmek ve vefat edenin cenazesine katılmak.’ Müminlerin Müminler üzerindeki altı hakkıdır. Bu altı hak din görevlilerimizin de hizmet alanını açıklayıcı niteliktedir. Sevgili Peygamberimiz’in rehberliğinde sevgi ve özveriyle, tüm vatandaşlarımıza, özellikle dezavantajlı durumdaki mağdur ve mazlum kardeşlerimize ulaşalım. Onların hayata umutla bakmalarını sağlayıp, Yüce Allah’ın rızasına uygun hareket etmelerine katkı sağlayalım.” dedi.

be0c4438-3508-4a74-bcb3-2239973995af_750x422

“Yaşlılara hürmet ömre bereket”

“Büyüklerimize Vefa Zamanı” projesiyle yaşlılara ve onların bakımını üstlenen yakınlarına destek sunacaklarını ifade eden Sarıgül, “Bugünün gençleri için zamanında emeklerini ve sevgilerini esirgemeyen büyüklerimize değerli olduklarını hissettirmek, onların huzurlu bir yaşlılık dönemi geçirmelerini sağlamak, ihtiyaç duydukları anda onlara destek vermek için çalışmalar gerçekleştireceğiz.  Yaşlılarımızın hayatını kolaylaştırmak ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak, onlara gereken saygıyı ve ihtimamı göstermek için birlikte hareket edeceğiz.  Proje kapsamında gerçekleştireceğimiz etkinlik ve programlarla her zaman yaşlılarımızın yanında olduğumuzu hissettireceğiz.” diye konuştu.

Toplantıya Din Hizmetleri Şube Müdürü İsmail Aydın, Din Hizmetleri Uzmanı Soner Köse, Aile ve Dini Rehberlik Bürosu vaizleri, vaizler, engelli koordinatörleri, göç ve manevi destek koordinatörleri, gençlik koordinatörleri ile Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) yurtları ve Gençlik Merkezleri’nde görev yapan manevi danışmanlar katıldı.

Editör: Ortak Kullanım