"TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Cumhuriyet Düşmanlarının Ortak Hedefi Atatürk ve Osman Ağadır" dedi.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Cumhuriyete düşman olan kim varsa, keşke Yunan galip gelseydi diyen kim varsa, hilafet sevdalıları ve Mustafa Kemal Atatürk’e düşman kim varsa onlara göre; Osman Ağa bir katil ve bir canidir. Atatürk’ten sonra Cumhuriyet tarihi boyunca en fazla iftiraya uğramış kişi kim diye sorulacak olursa Osman Ağa diyebilirim.

Hangi bilgi ve belgeye dayanarak Milli Mücadele kahramanı Topal Osman Ağa hakkında bu mesnetsiz ithamlarda bulunabiliyorsunuz. Osman Ağa hakkında kim olursa olsun hiç kimse Rumların, Ermenilerin, Alevilerin ve Kürtlerin tescilli katili, cani ifadelerini kullanamaz. Kullananlar gitsin yıllardır asker, öğretmen, çoluk, çocuk demeden bebekleri bile öldüren katil ve canilerle yüzleşsin” çıkışını yaptı.

KİMSE OSMAN AĞAYA KATİL ve CANİ DİYEMEZ

Sosyal medyada dolaşan bir habere yönelik yapılan provakasyon ve tahrik tartışmalarını bir tarafa bıraktığını ifade eden Tığlı, “Osman Ağa’ya bu vesileyle cani, katil sözleriyle edilen hakaretlere cevabım ne olur derseniz, kardeşim cahilsin, tarihi belli kesimlerin gözünden, onların bıraktığı notlardan okuduğun için objektif olamadığın için doğru tespitte bulunamıyorsun” dedi.

Zabıtadan zincir marketlerine denetim Zabıtadan zincir marketlerine denetim

CHP’li Tığlı, “Giresunlular Rum ve Ermeni komşularını, dostlarını her daim sevgi, saygı ve şükranla yad etmektedirler. Giresun sokaklarında bu geçmişe yönelik en ufak bir nefret söylemi, en ufak bir düşmanlık ifadesi göremezsiniz. Tarihi gerçekleri, Samsun’dan Giresun’a ve Trabzon’a kadar bir Pontus devleti kurulması idealiyle örgütlenip Yunan ve İngiliz istihbarat ve ordularının desteğiyle cesaretlenerek, gözü dönmüş ve cani bir şekilde önüne çıkan Türk’ü, Rum’u, Ermeni’yi ve Müslümanı katleden çetelerin düşündüğü gibi “Megali İdea” gibi boş bir fikre sahip olmaktan başka bir şey yapamazsınız. Bu düşünceyle barışa değil kindarlığa neden olursunuz” dedi. 

Osman Ağa için söylenen Rumların, Ermenilerin, Alevilerin ve Kürtlerin tescilli katili, cani ifadelerini kullananların tek bir sözünü bile kabul etmiyorum. “Cumhuriyet kurucuları tarafından da “katil” olduğu tespit edilip başı kesilmek suretiyle öldürülmüş ve hakkındaki idam kararı da Ankara Ulus Meydanı’nda ayağından asılmak suretiyle uygulandı” diyenlere seslenen Tığlı, “o halde ortada ele avuca sığan hiçbir belge ve kanıt yokken, yargılama yapılmadan, hatta ve hatta yaralı olduğu halde konuşmasına bile izin verilmeden öldürülen Osman Ağa için verilen hükmü yeterli görüyorsun öyle mi?” diye sordu.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “siz önce gidin bir zahmet o tarihlerdeki Meclis Tutanaklarını inceleyin. İşte o zaman tespit yapmanız hem daha kolay hem de daha doğru olacaktır. Şehit edilen Osman Ağa’nın bir câni olduğuna karar vermen için TBMM’de yapılan konuşmaları delil olarak kabul etmen senin için yeterli öyle mi? İşine geldiğinde tanımadığın, reddettiğin Meclis kararlarını burada referans olarak gösterirken hiçbir tereddüt yaşamıyor musun? Hadi! Osman Ağa’yı, ülkesi ve milleti için yaptığı bağımsızlık mücadelesini reddettin diyelim, fakat onu IŞİD militanlarıyla, bir sapıklar ordusuyla mukayese edecek noktaya gelmeni şiddetle lanetliyorum. Bu kadar alçalmana gerek yok, Atatürk’ün silah arkadaşı olan Osman Ağaya düşman olabilirsin ama bu kavgada hiç de mert değilsin” bunu bilmeni istiyorum dedi.