Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine Toplantısı'nın ardından ekonomiye ilişkin yaptığı açıklamaların ardından dolar kuru 13,00 TL'ye kadar geriledi.

Hükümet yeni finansal alternatifleri ve ekonomik tedbirleri devreye alıyor. Dövizin muhtemel getirisine Türk Lirası varlıklarda kalarak ulaşılabilmesini sağlayacak yeni bir aracın devreye alınacağı açıklandı.

Açıklamalarında, ekonomideki son gelişmeleri değerlendiren Erdoğan, tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlara yeni bir finansal alternatif sunacaklarını belirterek, "Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın 'kur daha yüksek olacak' diye mevduatını Türk lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak." dedi.

Açıklamalar öncesinde 18,36 ile zirvesinden işlem gören Dolar/TL kuru konuşma sonrası hızla düşüşe geçti ve yaklaşık yüzde 20 değer kaybederek 13,00 TL'ye kadar geriledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından başlıklar;

"Yastık altında 280 milyar dolar değere sahip 5 bin ton altın bulunmaktadır. Ekonomiye kazandırılması için piyasa paydaşlarıyla yeni araçlar geliştirilecek"

"Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalarımıza doğrudan Merkez Bankası aracılığıyla ileri vadeli kur rakamı verilecek"

"Şirketler tarafından yapılacak temettü ödemeleri üzerindeki stopajı %10'a indiriyoruz"

"İnsanlarımızın bankadaki Türk Lirası varlığının mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek ama kur getirisi mevduat kazancının üstünde kalırsa aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. Üstelik bu kazanç stopaj vergisinde de muaf tutalacak"

Başkan Şenlikoğlu Doğalgaz sıkıntısını Cumhurbaşkanı'na anlattı Başkan Şenlikoğlu Doğalgaz sıkıntısını Cumhurbaşkanı'na anlattı

"Memurlar ve tüm çalışanlar asgari ücret miktarı kadar ki kazancının gelir vergisi ve damga vergisinden muaf olacak"  

"Bireysel emeklilik sistemimizin cazibesini arttırmak için devlet katkısı oranını %5 daha artırarak %30'a çıkartıyoruz" 

20211220_5_0D9F88FFA619C4F19BCC8007240BF36A6