Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen “Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni”ne katıldı. Törende Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da dua etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yemin etti. Yemin töreninin ardından Anıtkabir’i ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni”ne katıldı.

d7cf3753-11bc-40d9-818a-a14d3635d279_750x422

Törene katılanlara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbime, bizlere bir 5 sene daha Türkiye’ye ve Türk milletine hizmet etme imkanı verdiği için hamd ediyorum. Oylarıyla destek ve teveccühleriyle buna vesile olan aziz milletimin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum. Bizleri, bir kez daha Cumhurbaşkanlığı makamına layık gören 27 milyon 835 bin kardeşimin hepsine tek tek teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iradeleri farklı yönde tecelli etse de sandıklara giderek demokrasinin gücüne güç katan tüm vatandaşları tebrik ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kilometrelerce yol katederek, kimi zaman saatlerce sıra bekleyerek, anavatanlarına karşı vatandaşlık görevlerini yerine getiren yurt dışındaki gurbetçilerimizi özellikle tebrik etmek istiyorum. 6 Şubat’ta asrın felaketini yaşadıkları, sırf oy tercihlerinden dolayı son iki haftada sayısız hakarete maruz kaldıkları halde iradelerine sahip çıkan depremzedelerimize buradan bir kez daha saygılarımı sunuyorum. Bu seçimlerde, sadece yurt içi ve yurt dışında yaşayan kendi insanımızın desteğini almadık. Aynı zamanda dünyanın dört bir yanında umutlarını ülkemize bağlamış 100 milyonlarca mazlum ve mahzun gönlün de duasını aldık. ‘Türkiye’ deyince gözleri parlayan, gözyaşı döken, bizimle sevinip bizimle üzülen tüm kardeşlerime şükranlarımı ifade ediyorum.

Seçimlere müteakip arayarak sevincimizi paylaşan devlet ve hükümet başkanlarına teşekkürlerimi sunuyorum. Bu süreçte yanımızda duranların desteğini hiçbir zaman unutmayacağız. 28 Mayıs gecesi ülkemizle birlikte Afrika’dan Asya’ya gönül coğrafyamızın tamamında sokaklara taşan o muhteşem sevgi selini unutmayacağız. Tüm bunlarla birlikte dergi kapakları üzerinden milli iradeye müdahale girişimlerini de unutmayacağız. Şahsımız nezdinde Türkiye’ye yönelik bu büyük sevdanın hakkını en güzel şekilde vermeye çalışacağız. Rabbim, bizi milletimize ve dostlarımıza mahcup etmesin diyorum.”

3a32bc40-e521-4b86-bd74-65a04718bf0f_750x422

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin, akın akın sandıklara koştuğu 28 Mayıs seçimlerinde yüzde 52,18 oy alarak Cumhurbaşkanı sıfatıyla 5 sene daha Türkiye’ye ve Türk milletine hizmet etme şerefine nail olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Bu ulvi görevin, uğruna ve yoluna ömrümü adadığım milletime, gönül coğrafyamızın her yanına ve insanlığa hayırlı olmasını diliyorum. Aziz milletimizin şahsımıza, partimize ve ittifakımıza olan güvenini inşallah boşa çıkarmayacağız. ‘Aşkınan çalışan yorulmaz.’ diyerek, Türkiye için eser ve hizmet üretmeye devam edeceğiz. Hangi siyasi görüşe, kökene, meşrep ve mezhebe mensup olursa olsun, 85 milyonun tamamını bağrımıza basacağız. 21 yıllık iktidarlarımız döneminde bu hassasiyetimizi hep muhafaza ettik. Hizmet götürürken kimsenin inancına, oyunun rengine bakmadık.

Bölgecilik, particilik veya ayrımcılık hiçbir zaman yapmadık. Şeyh Edebali gibi ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.’ dedik. Yunus Emre gibi ‘Yaratılanı severim Yaradan’dan ötürü.’ dedik. Ahmedi Hani gibi ‘İnsan, en büyük kalemin çizdiği nakıştır.’ dedik. Bugün de aynı hikmet ışığının izinden gidiyoruz. Bugün de aynı idealleri, aynı ilkeleri savunuyoruz. Bugün de tüm Türkiye’ye, Hacı Bektaş’ın, Yunus Emre’nin, Pir Sultan’ın, Mevlana’nın, Ahmedi Hani’nin sevgi diliyle sesleniyoruz. Nefreti, öfkeyi, husumeti öne çıkaran değil, muhabbeti, hoşgörüyü, kardeşliği, kucaklaşmayı yücelten bir anlayışla hareket ediyoruz. ‘Gelin canlar bir olalım, sevelim, sevilelim.’ diyoruz. Bu samimi çağrımızın, bütün renkleri, zenginlikleri ve farklılıklarıyla 85 milyonun tamamında makes bulacağına yürekten inanıyorum.”

“85 milyonun tıpkı bir duvarın tuğlaları gibi birbirine kenetlenmesine ihtiyacı var”

Türkiye’nin, her bir vatandaşının enerjisine, katkısına, fikrine ihtiyacının bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin, 85 milyonun tüm fertlerinin tıpkı bir duvarın tuğlaları gibi birbirine kenetlenmesine ihtiyacı var. Türkiye’nin, birliğe ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacı var. Millet olarak, bu güçlü birlikteliği yeniden tesis etmemiz gerekiyor.” dedi.

Türkiye’nin ve Türk demokrasisinin selameti açısından muhalefetin de mesuliyet bilinciyle hareket etmesini beklediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gazetecisi, yazarı, sivil toplumu, sanatçısı, siyasetçisiyle tüm muhalefet cenahının artık milli iradeyle barışmasını istiyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına kavuşmanın heyecanını yaşadığımız bu yılda Türkiye’nin bir ‘büyük kucaklaşmaya’ ihtiyacı olduğuna inanıyoruz.” ifadesini kullandı.

Bunları içe kapanarak, hadiseleri tribünden izleyerek değil, girişimci ve insani diplomasinin etki alanını daha da genişleterek yapacaklarını altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletinin teveccühüne iki kez mazhar olmuş bir devlet başkanı olarak, Türkiye’nin çıkarlarını savunurken artık elimiz daha da güçlenmiştir. Bundan sonra uluslararası kamuoyu, küresel krizlerin çözümünde daha fazla inisiyatif alan, bölgesinde barışın ve istikrarın tesisi için daha fazla çabalayan, Türk ve İslam dünyasının kalkınması için daha çok koşturan, mazlum ve mağdurlara daha fazla sahip çıkan bir Türkiye görecektir.” şeklinde konuştu.

Başkan Kurt Mazbatasını Teslim Aldı Başkan Kurt Mazbatasını Teslim Aldı

“Türkiye Cumhuriyeti’ni yüceltmek için bütün gücümüzle çalışmaya söz veriyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gelecek 5 sene boyunca Türkiye Cumhuriyeti’nin şanını ve şerefini korumak, itibarını artırmak, adını tüm dünyada yüceltmek için bütün gücümüzle çalışmaya söz veriyoruz. Devletimizin varlığını, vatanımızın bütünlüğünü, milletimizin kayıtsız ve şartsız egemenliğini her zeminde koruyacağımızı taahhüt ediyoruz. ‘Gayret bizden, tevfik Allah’tandır’ inancıyla bugünden itibaren Türkiye Yüzyılı’nın inşası için ‘bismillah’ diyoruz.” dedi.

20e5217d-dc58-4d34-8ea3-f15c9f1d76a0_750x422

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş dua etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş bir dua yaptı.

Başkan Erbaş duasında şu niyazda bulundu:

"Ey zamanın ve mekanın Rabbi olan Yüce Allah’ım! Milletimizin ve tüm mazlumların yıllardan beri umutla beklediği Türkiye Yüzyılını inşa etme azmiyle bugün yeni bir başlangıç için bir araya geldik. Ellerimizi inayetine açtık, can-ı gönülden Sana yöneldik, bizleri huzurundan boş çevirme Ya Rabbi.

İlahi Ya Rabbi! Sen nurunu mutlaka tamamlayacağını vadediyorsun. Bizleri bu vaadine vesile kıl. İstikbalimizi, dinimizin izzetine, devletimizin azametine ve milletimizin kudretine şahit eyle Allah’ım.

İlahi Ya Rabbi! Dünyamızı huzur ve selamet yurduna dönüştürebilmek için bize güç ver. Yeryüzünde yeniden iyiliği hakim kılmak için çalışmayı bizlere nasip eyle, bu uğurda bizleri kudretinle muktedir eyle Allah’ım.

İlahi Ya Rabbi! Devletimizin bekası, milletimizin refahı, insanlığın selameti için yılmadan, usanmadan, büyük fedakarlıklarla çalışan Cumhurbaşkanımıza, devlet büyüklerimize ve tüm görevlilerimize yardım eyle. Bizleri rızana uygun işlerle milletimize hizmet yolunda muvaffak eyle Allah’ım!

Ya Rabbi! Bizleri, haktan, hakikatten, adaletten ve merhametten ayırma. Her daim zalimin karşısında mazlumun yanında olanlardan eyle! Her türlü yanlıştan, hatadan, gafletten ve dalaletten muhafaza eyle Allah’ım.

İlahi Ya Rabbi! Ey hainlerin tuzaklarını bozan Yüce Rabbimiz! Devletimize ve milletimize ihanet peşinde koşan dahili ve harici bedhahlara, hainlere fırsat verme. Umudumuzu çalmak, huzurumuzu bozmak, bizi yolumuzdan alıkoymak isteyenlere karşı bizlere basiret ve feraset ver Allah’ım.

Ya Rabbi! Ceddimizin mukaddes mirasına, vatanımıza, istiklalimize ve istikbalimize sahip çıkan necip milletimizi iki cihanda aziz eyle. Bu necip milletin ve cennet vatanımızın muhafızı olan şanlı ordumuza ve güvenlik güçlerimize karada, denizde, havada her zaman ve her yerde yardım eyle, ordumuzu her daim mensur ve muzaffer eyle Allah’ım.

Bu toprakları vatan kıldığımız günden beri milletimizi millet yapan değerler uğruna can veren şehitlerimizi ve dar-ı bekaya irtihal eden gazilerimizi sonsuz rahmetine gark eyle, cennetinle ve cemalinle müşerref eyle ve berhayat olanlarımıza sağlık ve afiyet içinde hayırlı ömürler ihsan eyle Allah’ım.

Ya Rabbi! Uğruna binlerce şehit verdiğimiz hak davaya sahip çıkacak imanlı, vatanını ve milletini seven nesiller yetiştirmeyi bizlere nasip eyle Allah’ım.

Ey ikramı ve ihsanı bol olan Rabbimiz! Ülkemizi, milletimizi ve İslam beldelerini rahmetinle mamur eyle, topraklarımıza ve hanelerimize bolluk ve bereket ihsan eyle, birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik ve dayanışmamızı daim eyle Ya Rabbi.

Ya Rab! Sana inandık, Sana güvendik, Sana tevekkül ettik. Bizleri Sensiz, sahipsiz, yardımsız, vatansız, çaresiz ve ezansız bırakma Allah’ım."

Cumhurbaşkanlığı Görevine Başlama Törenine, devlet ricalinin yanı sıra, 21 Devlet Başkanı, 13 Başbakan, birçok ülkeden devlet başkan yardımcıları, parlamento başkanları, 8 uluslarası kuruluşun temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.