Meclis'te Giresun'un sorunlarını dile getiren CHP Milletvekili Elvan Işık GezmişŞebinkarahisar ilçesinde faaliyet gösteren bir maden şirketinin doğaya verdiği zarara dikkat çekti.

İlgili Bakan'a seslenen Gezmiş, konuşmasında şunları ifade etti:

TARIM ALANLARI VE SU KAYNAKLARININ ZARAR GÖRMESİNE İZİN VERİLMEMELİ

"18 Kasım 2021'de siyanür ve zehirli atıklarının depolandığı flotasyon tesislerinde havuzların patlaması sonucu baraj seti yıkılmış, tesisin altındaki dereye, Kılıçkaya Barajı'na, ardından Kelkit Irmağı vadisi boyunca yer alan tarım alanlarına atıklar yayılmıştı. Maden şirketine 12 milyon 71 bin para cezası uygulandı. Maden şirketinin faaliyetine son verildiği açıklanmış fakat faaliyetine devam etmektedir. Atık deposu patlayan şirketin bölgede kuracağı yeni atık depolama tesisi için yaptığı ÇED başvurusu bakanlıkça kabul edilmiştir. 11 Kasım'da yapılacak halkı bilgilendirme toplantısı da 21 Kasım'a ertelendi. Yetkilileri konu hakkında tekrar inceleme yapmaya ve kararlarını gözden geçirmeye davet ediyorum"

Milletvekili Gezmiş, yetkilileri kararı gözden geçirmeye çağırarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

YETKİLİLER KARARLARINI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRMELİ

Yakup Karakaya, “Karadeniz Rant Yolu Bir Kez Daha Su Altında Kaldı” Yakup Karakaya, “Karadeniz Rant Yolu Bir Kez Daha Su Altında Kaldı”

"Daha iki yıl önce atık havuzu patlayıp rekor para cezası ile faaliyeti durdurulan şirkete, Kelkit Vadisinden Karadeniz'e kadar verdiği zarar daha kamuoyu ile paylaşılmadan yeni bir atık havuzu izni vermek büyük bir çelişki değil mi, şirkete verilen cezayı telafi etmek için bir ödül mü anlamak zor. Yetkilileri konu hakkında tekrar inceleme yapmaya ve kararlarını gözden geçirmeye davet ediyorum. Şebinkarahisar'ın, tarım alanlarının ve su kaynaklarının zarar görmesine izin verilmemelidir"