Giresun'da serbest piyasada fındık fiyatı 110 liraya yükseldi Giresun'da serbest piyasada fındık fiyatı 110 liraya yükseldi

Fındık hasadının başladığı bugünlerde CHP Milletvekili Elvan Işık Gezmiş'ten son çağrı geldi.

Gezmiş yaptığı açıklamada, geçmiş yıllara dair rakamlara da yer verdi ve iddiasını somut rakamlara dayandırdı:

"2005, 2010, 2014, 2015, 2016 yıllarında yaklaşık 5 dolar fiyatından satılan kabuklu fındığımıza bu yıl istediğimiz kilo fiyatı en az 4 dolardır. 2023 ürünü kabuklu fındık için 4 dolar kırmızı çizgimizdir. Çünkü üreticinin emeğinin hakkı en az bu fiyattır.

110 LİRA ANCAK MEMNUN EDER

İstediğimiz fiyat, TL karşılığında bugün itibariyle 110 TL'ye denk gelmektedir. Maliyetleri hesap ettiğimizde 110 TL'nin altında ki bir fiyat üreticimizi memnun etmeyecek, yüksek enflasyonist ortamda zaten zorlaşan hayat şartlarında üreticimiz daha da zorlanacaktır.

Üreticimiz şu an fındık bahçelerinde fındığını toplamaya başlamıştır ama hala fiyat belirsizdir. Bu durum üreticimizde emeğinin karşılığını alamama stresi yaratmaktadır.

GİRESUN KALİTEYE 5 TL FARK ŞART

Bir an önce fiyat açıklanmalı ve peşin alım taahhüdü verilmelidir. Giresun kalite fındığa da en az 5 TL fark açıklanmalı ve bu durumda Giresun kalite kabuklu fındığın fiyatı 115 TL olmalıdır."