4 Ağustos 2023 Pazartesi günü  Vahit Sütlaş Sahnesi'nde gerçekleştirilen CHP Giresun Merkez İlçe Kongresinde yeniden başkanlığa seçilen mevcut ilçe başkanı Av. Murat Bektaş, seçim konuşması yaptı.

Bektaş, "Olağan kongremize hepiniz hoş geldiniz.

Sizlerin huzurunda ülkemizin ve partimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve kurucu kadrolarını minnetle anıyorum.

Geçtiğimiz dönemde mücadeleme omuz veren gençlik kollarıma ve kadın kollarıma teşekkür ediyorum.

Değerli partililer,

Sizler bu kürsülerden klasik söylemleri çokça işittiniz zaten. Mevcut ilçe başkanı olarak sizlerin huzuruna yeniden aday olarak çıkınca klasik söylemlerden ziyade ortaya somut şeyler koymalıyım biliyorum.

Bu yüzden sabrınıza sığınarak geride kalan dönemde nasıl bir ilçe başkanınız olduğunu anlatmak isterim.

Göreve başlar başlamaz pandemiyle tanıştık. Aldığımız çekirdek paketini yıkadığımız günleri hatırlayın. Büyükşehir belediyelerimizin yardım hesaplarına blokeler konulduğu zamanlar. Valilikten vatandaşlarımıza yardım etmek için izin istedik. Cevap verdiler yapamazsınız. Yaparsanız cezalandırırız diye. Sizden korkan sizin gibi olsun diyerek kapı kapı dolaştık. 1 tane bile resim paylaşmadan vatandaşlarımızın yanında olduk.

Giresun Kalesinde belediyenin yaptığı kaçak yapıyı yıktırırken tarihe sahip çıkan bir ilçe başkanınız oldu.

Barınakta ölen ya da öldürülen hayvanlar çöp torbasıyla ulu orta bir çukura atıldığında polis gelene kadar başında bekleyen sizin ilçe başkanınızdı.

Millet bahçesindeki yolsuzluğu ortaya çıkarıp vatandaşın cebinden çıkan kör kuruşun hesabını soran sizin ilçe başkanınızdı.

Diyanet vakfındaki 2.5 milyonluk vurgunu gündeme taşıyan da sizin ilçe başkanınızdı. Sizin yöneticilerinizdi.

Atatürk’e hakaret edenlerin icazet merasimine davet edilmesi karşısında dimdik duran bizdik.

İşten atılan işçinin, sırf mesaisini istiyor diye temizlik işlerine sürülen itfaiyecinin yanında biz durduk. Zabıta müdürlüğündeki sınav usulsüzlüğünü siyasi baskıyla iptal ettirdik.

Ortada daha seçimin adı yokken köy köy dolaştık.

Belediye Meclisi Temmuz Toplantısı Yapıldı Belediye Meclisi Temmuz Toplantısı Yapıldı

Seçimde ilçemizde ilk defa her okulda bir hatta iki avukat vardı.

Bunlar öyle kolay ve kendiliğinden olmadı. İşte bizim gösterişten uzak, emek ve mücadeleye dayalı 3 yılımızın satırbaşları bunlardır." dedi.

Her başkanın sınavı seçim olduğunu vurgulayan Bektaş,  "Bizler bu çalışmalar sonucunda sorumluluk alanımızda merkezi ilçemizde parti oylarımızda %4,5 oranında artış sağladık. Köylerimizde %2,7 oranında oylarımız arttı. Bu rakam partimizin ülke genelindeki oylarının dahi üzerindedir.

Adaylık açıklamamda söylediğim gibi seçimler sonucunda ülke genelinde dilediğimiz sonuçları alamadık. Ve yerel seçimler öncesi partimizin kurtuluş reçetesini konuşuyoruz.

Söyledim yine söylüyorum. Değişim ilkeseldir. Gittikçe sağa kayan zemini tekrar sola çekmektir değişim.

Kimileri için sadece merkez ilçe başkanını değiştirmek yeterliyken daha büyük mücadelelere girişmektir değişim.

Daha bugünden belediye başkan adaylarına indirgenen bu seçimde önseçim istiyorum diyebilmektir değişim.

Değişim eline kalem alıp köy delegesi yazmak değil, kendini riske atıp ortaya sandık koymaktır.

İlçe başkanının adayı olmaz, üyenin adayı olur diyebilmektir.

Beni, il başkanını, belediye başkanını, milletvekilini hatta genel başkanı bile üye seçmelidir diyebilmektir. Biz bunun mücadelesini vermeliyiz. İşte ben bunun mücadelesini vereceğim. Bu yüzden sizlerden destek istiyorum." ifadelerini kullandı.

Bektaş konuşmasını şu sözlerle bitirdi;

"Bugün buraya gelerek heyecanımı paylaşan, beni onurlandıran sizlere tekrar teşekkür ediyor, daha önce adaylığını açıklayan Sayın Ahmet Nejat Karaibrahim’e ve yönetimine başarılar diliyorum.

Umudun rengi, sözde değil özde değişim için desteklerinizi bekliyorum."

Editör: Ortak Kullanım