CHP Giresun Milletvekili ve TBMM divan katip üyesi Elvan Işık Gezmiş, TBMM’de yaptığı konuşmada Giresun’un sahipsizlikten geldiği durumu anlattı, milletvekilleri dinledi.

Giresun’a kayıtlı nüfusun 2 milyon olmasına rağmen kentte yaşayan kişi sayısının 500 bin olduğunu söyleyen Gezmiş, AK Parti hükümetinin 22 yılda ilde ne varsa sattığını kaydetti. 1951'li yıllarda 8 olan milletvekili sayısının bugün 4’e düştüğüne de dikkat çeken Gezmiş, teşvik bölgeleri haritasında sondan ikinci olan 5.bölgede yer almasının da gelişmemişlik düzeyinin en açık ispatı olduğunu vurguladı.

CHP Milletvekili Elvan Işık Gezmiş, konuşmasında bitmeyen ulaşım sorunu ve çevre yolundan da bahsetti. Gezmiş, karayolları tabelalarında Giresun'un isminin bile geçmediğini köylerin hala yol ve elektrik sorununun çözümlenmediğini belirtti. 

Gezmiş” Bölgemizde yapımı planlanan maden ocağı işletmeciliği ile Gelevera Vadisi ve Harşit Vadisine sızma ihtimali olan ağır metaller canlı yaşamını hedef alacaktır.

Sırf bir grup yandaş nemalansın diye zengin endemik bitkileri ve su kaynaklarını barındıran, orman gülü balının üretildiği, Olucak Yaylası'ndaki, Çanakçı’daki, Doğankent’teki ve Şebinkarahisar’daki talana göz yumuyorsunuz.

Açık söylüyorum: Giresun’un %85’inin maden sahası olarak ilan edilmesi vatana memlekete ihanettir! Giresun’da vahşi madenciliğe hayır. Memleketimin ana geçim kaynağı fındık sezonunun başlamasına 1 ay kaldı. Üreticimizin gözü kulağı hükümette. Bizler, yaz gelir gurbetçilerimizle birlikte köylerimizde fındık hasatında buluşuruz. Şenlik zamanıdır bizde fındık zamanı. Düğünümüzü derneğimizi fındık zamanı yaparız.

Her konuşmamda söylüyorum fındık fiyatı üretici birlikleriyle istişare edilerek ve maliyetler hesaplanarak belirlenmelidir. TMO kuyrukları vatandaşımızı mağdur etmektedir. İlçelerde TMO alım noktaları oluşturulmalıdır. Her geçen gün artan giderler karşısında üreticimiz mağdur edilmemelidir. Olası bir hak gaspında çayda ve buğdayda olduğu gibi bizler meydanlara ineceğiz ve Sayın Genel Başkanımız Özgür Özel liderliğinde haksızlığa ve emek sömürüsüne karşı ses yükselteceğiz”

Gazeteciler Çadırlarıyla Kulakkaya'ya Akın Ediyor! Gazeteciler Çadırlarıyla Kulakkaya'ya Akın Ediyor!

Kaynak: Yeşil Giresun

Editör: Ayaz Bekdemir