CHP Meclis Üyesi Serdar Dilli, karayolları tarafından şehir merkez geçişinde yapılacak olan “dal-çıkprojesinin Giresun'a uygun olmadığını söyledi.

Giresun’da heyelan: Karayolu ulaşıma kapandı Giresun’da heyelan: Karayolu ulaşıma kapandı

Giresun CHP Meclis Üyesi Serdar Dilli, projeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden bir uzmana incelettiklerini belirterek “Bize gönderilen uzman görüşünde projenin Giresun şehir içi geçişine uygun olmadığıdır” dedi.

Dilli, Giresun’un çok yağış alan bir il olduğunu, projenin uygulanacak olan bölümünün eskiden deniz olduğunu da anımsatarak” Trabzon Yomra Kaşüstü kavşağı Karayolları 10.Bölge Müdürlüğü tarafından 1250 m boyunda alt geçitli köprülü kavşağın, yağmursuyu baskınları endişesi ile 750 metresi üzeri betonarme döşeme kapalı tünel olarak yapılmış ve üzerinde yağmur almayacak şekilde yeşil alan olarak yapılmıştır.

dal-cik-1

Giresun Limanı Kavşağı, Karayolları 10.Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilmiştir. Ancak ihale edilen dökümanlarda bulunan projelerde dal çık projesinin üzeri kapalı kısmının bir tünel yol olmadığı, sadece 120,40 mt’nin üzeri kapalı betonarme döşemeli olan bir altgeçit olduğu, diğer kısımlarda yolun üzerinin derine inen ve üzerinin yağmursuyu dolacak şekilde açık olan bir kesit olduğu anlaşılmaktadır.

Çözümün İlmizdeki daha öncede meydana gelen yağışlar ve taşkınlar ele alındığında üzeri dal-çık kavşağın üzerinin açık kısımlarının yaklaşık 1000 mt kadar olacağı ve bu kısımlarda ani birikecek suların tahliyesinin deniz seviyesinin altında kalınacağından dolayı işletilemeyeceği aşikardır. Şu anki durumda dal-çık da birikecek suların deniz seviyesine pompaj kullanmaksızın tahliyesinin mümkün olamayacağı anlaşılmaktadır. Yağmursuyu ani olarak bastırıp 1 m2’ye 150 kg yağmur yağarak kısa sürede dalçık kavşağın üzerinin açık olduğu kısımlarda birikecek su hacmi pompaj ile kısa sürede tahliye edilemeyecek olup bu sistemin işlemeyeceği düşündürmektedir.” dedi.

Editör: Ömer Mustafa Yılmaz