Çamoluk ilçesine bağlı Karadikmen köyünde, doğadan topladıkları mantarları yemeleri sonucu zehirlenen 14 kişi hastaneye kaldırıldılar.

Birlikte piknik yaptıkları esnada, doğadan topladıkları mantarları yiyen, farklı ailelerden oluşan toplam 14 kişi, zehirlenme belirtileri gösterince, komşuları tarafından Alucra İlçe Devlet Hastanesi'ne kaldırıldılar. Burada ilk müdahaleleri yapılan hastalar, ileri tedavilerinin yapılabilmesi için Giresun (8 kişi), Sivas (3 kişi), Trabzon (2 kişi) ve Gümüşhane (1 kişi) illerindeki hastanelere sevk edildiler.

Farklı hastanelerde yoğun bakıma alınan hastalardan 8'inin durumun kritik olduğu bildirildi. 

Giresun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, yapılan açıklamada;

Ülke genelinde yağışların artması nedeniyle doğada yetişen mantarların üremesinde ve tüketimin artmasına bağlı olarak, zehirlenme vakalarında da artış olabileceği, doğal ortamlarda yetişen ve yapısında zehir bulunan mantarların taze, kurutulmuş veya konserve şeklinde çiğ veya pişirilmiş olarak yenilmesi neticesinde ölümle sonuçlanabilecek ciddi zehirlenmelerin görülebileceği belirtildi.

Ayrıca, mantar zehirlenmelerinde, mantarda bulunan zehirin niteliğine göre belirtilerin 2 ile 6 saat içinde ortaya çıkabileği, 2 saat içerisinde; sersemlik, uyku hali, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüzde ve boyunda kızarma, ağızda metal tat duyusu, bulantı, kusma, terleme; bazı türlerin yenmesinden 6 saat sonra ise; bulantı, kusma, ishal, ateş, çarpıntı, karın ağrısı, karaciğer, böbrek fonksiyon bozuklukları ve ölümle sonuçlanan zehirlenme belirtileri ortaya çıkabileceği belirtildi.

AK Parti'nin yeni il yönetimi AK Parti'nin yeni il yönetimi

Yetkililer, doğada yetişen ve zehirli olması muhtemel mantarların kesinlikle tüketilmemesini, tüketilmesi durumda ise ilgili belirtilerin görülmesi halinde hiç vakit kaybedilmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.