BULANCAK BELEDİYE BAŞKANI SAYIN NECMİ SIBIÇ İLK 3 AYLIK DÖNEMİ DEĞERLENDİRDİ...

                        Sayın Bulancaklı hemşerilerim 31 Mart 2024 Mahalli İdareler seçimleri neticesinde sizlerin teveccühü ile Bulancak Belediye Başkanlığı görevini 5 yıl süre ile şahsıma emanet ettiniz.  Bizde bu teveccühe layık olabilmek adına seçim akşamı itibari ile oy tercihi, siyasi görüşü ayırt etmeksizin görev yapmak üzere Bulancak halkına söz vererek çalışmalarımıza başladık.

            Geçtiğimiz 3 aylık süreçte halkımızın yoğun sevgi seli ve hayırlı olsun ziyaretleri ile halkımızla kucaklaştık. Hayırlı olsun dileklerini kabul ettikten sonra yapacak olduğumuz çalışmalarımızı halkımızla paylaştık. Bu vesile ile mutluluğunu bizler ile paylaşan halkımızın makamı olan Başkanlık Makamında ziyaretimize gelen herkese tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Aynı zamanda halkımızın ziyaretleri devam ederken şehrimize hizmet noktasında halkımızın menfaatine kararlar alacağımız Belediye Meclisimizi dualar ile açtık. Ayrıca seçim sürecinde söz verdiğimiz ve şehrimizin ihtiyacı projeleri hayata geçirmek adına Belediye Başkan Yardımcılarımızı ve Müdürlerimizi ilçemize en verimli olacakları noktalarda değerlendirecek şekilde görevlendirip çalışmalarımıza başladık.

            Bu süreçte öncelikle birlikte geçirdiğimiz ilk Ramazan ve Kurban Bayramı’nda uzun süredir yaşanan en yoğun bayramlaşma töreni ile sizlerle birlikte kutladık.  Bu süreçte yine Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklarımıza hediye ettiği 23 Nisan Ulusan Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile yine Atamızın kurtuluş mücadelesinin kıvılcımını başlattığı ve Türk gençliğine hediye ettiği 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını ilçe halkımız ile büyük bir coşku ile karşıladık. Özellikle ilk resmi bayramımız olan 23 Nisan kutlamalarında başta çocuklarımız olmak üzere halkımızın gözündeki heyecanı mutluluğu bizleri daha da mutlu etmiş olup kutlamalara katılan sizlere tekrar teşekkür ediyorum.

            Seçim sürecinde halkımıza öncelikle İlçemizin ülkemizde kaybettiği değeri geri kazanmak, unutulan tarihi ve kültürel değerlerimizi verdiğimiz sözlerimizi tutmak üzere çalışmalarımıza başladık. Öncelikle uzun süredir unutulmaya yüz tutmuş Dokuz Oğul Şenliklerini halkımızın desteği ile birlikte kutladık. Devamında yapacağımız kültürel etkinlikler içinse arkadaşlarımıza gerekli talimatları vererek ilçe halkımızın özlediği mutlu birliktelikleri sağlamak üzere çalışmalarımızı planladık.

            Göreve geldiğimiz anda seçim sürecinden dolayı yorulmuş bir bütçe ile karşılaştık ancak bahane üreterek ve gerek personelimizi gerekse birlikte çalıştığımız esnafımızı mağdur etme durumuzuz olmadığı bilinci ile ivedilikle arkadaşlarımız ile mali durumumuzu ele alarak öncelikle personel maaşlarımızı eksiksiz ödedik. Bu sayede personellerimizin ve ailelerinin bayramlara mutlu girmelerini sağladık. Ayrıca birlikte çalıştığımız esnaflarımızı mağdur etmeyecek ama aynı zamanda Belediye mali tablosunu zora sokmayacak şekilde personel maaşları ile birlikte yaklaşık 100.000.000.-TL ödeme yaptık. Bu süreçte israfı durdurarak Bulancak’ın kaynaklarını yine Bulancak halkına hizmet olarak döndürme bilinci hareket ederek çalışmalarımıza devam ediyoruz.

            Belediyemiz ile birlikte ilçemizin en önemli değerlerinde birisi olan Belediyemizin şirketi olan Bulancak Beton A.Ş.’ nin yönetim kurulunu şahsımın Başkanlığında oluşturarak hızla planlamalarımızı hayata geçirdik. Öncelikle şirketimize ait konkasör tesisi için gerekli olan ham madde ihtiyacı problemini ivedilikle çözerek tam kapasite ile çalışmasını sağladık. Bu tesis ile yine şirketimize ait olan Beton Santralimize agrega üretimi sağlayarak kesintisiz beton üretimini ve beton kalitesinin teminini gerçekleştirdik. Buradaki amacımız başta mevcut tesislerin devamlılığını sağlamak ve yeni bir modern kilitli parke üretim tesisi olmak üzere yeni tesisler ile üretim çeşitliğini artırmak olacaktır. Bulancak Beton A.Ş.’ deki amacımız ham maddeyi daha uygun bedeller ile temin ederek hem vatandaşımızın artan maliyetler karşısında bir nebze olsun destek sağlamak hem de kazanacağımız geliri yine ilçe halkımıza hizmet olarak sunmak. Bulancak Beton A.Ş.’ nin gerek mevcut tesislerinin gerekse yapacak olduğumuz ilave tesisler ile gerçekleştireceği hizmetler Belediyemiz teminatı altında olup ne bugün ne de gelecekte kurumumuzu mahcup etmeyerek, çalıştığımız esnaflarımızı da mağdur etmeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

            İdari ve mali yapılanmalarımız devam ederken bekleme ve halkımızın problemlerini göz ardı etme şansımız olmadığını biliyoruz. Bu sebeple öncelikle ilçemiz için kangren olan ve yıllardır çözülemeyen ve seçim sürecinde halkımızın bizden en büyük beklentisi olan kaliteli ve sağlıklı içme suyu teminini sağlanması adına mevcut içme suyu tesislerinin durumunu ele aldık. Arkadaşlarımız ile yaptığımız çalışmalar sonucunda içme suyu konusunda; kısa, orta ve uzun vadeli planlarımızı oluşturduk ve hayata geçirdik. Kısa vadeli planlarımız ile mevcut içme suyu tesislerini periyodik olarak temizlik ve bakımlarını gerçekleştirerek kesintisiz ve kaliteli içme suyu teminini garanti altına aldık. Orta vadeli planlarımızda ise yeni kaliteli su temini sağlayacak olan içme suyu kuyuları açarak mevcut sistemde çalışan, demir-mangan yoğunluğu yüksek olan kuyuları sıra ile iptal ederek günden güne su kalitesini artırmaktır. Bu noktada arkadaşlarımıza gerekli talimatı vererek 2 adet yeni derin kuyu açılması talimatını verdik. Bu süreçte yapım işine ait ihale gerçekleşmiş olup yer teslimi yapılmış ve kuyu sondaj çalışmaları başlamıştır. Ayrıca mevcut kuyularda kuyu temizliği dediğimiz ve uzun süredir yapılmayan kuyu inkişafı işlemi ihale kapsamına dahil edilmiş olup mevcut kuyularda profesyonel anlamda temizlik işlemi de yapılacaktır. Uzun vadeli planlarımız ile yıllardır bekleyen ve membaa tahsis kararı bulunan Ezeltere deresi içme suyu projesini hayata geçirmek olacaktır. Bu kapsamda fon tedariği için İller Bankası A.Ş. ile görüşmeler yapılmış olup, arıtma tesisi projesi ile arıtma tesisi yeri kamulaştırma işlemlerine hız verilmiştir. Bu sayede amacımız en kısa sürede en kaliteli ve kesintisiz içme suyu ile halkımızı buluşturmak olacaktır. Ayrıca içme suyu dağıtım sistemine entegre edeceğimiz yenilenebilir enerji sistemi ile içme suyu temini maliyetlerini düşürerek halkımıza daha ucuz içme suyu temini sağlamış olacağız. Söz verdiğimiz eksende daha iyisini yapmak üzere çalışmalarımız devam ederken bir yıl sonunda içme suyu problemini çözmüş olacağız.

            İçme suyu hakkında çalışmalarımız devam ederken diğer taraftan Fen İşleri Müdürlüğümüz başta Doğalgaz çalışmalarından kaynaklananlar olmak üzere eksik imalatlar tamamlamak üzere çalışmalarına devam etmektedir. Aynı zamanda seçim sürecinde tamamlanmayan ve uzun süredir halkımızın mağdur olduğu Toprakdeğirmeni Mahallesi Kaptan Salih Caddesi ile Bahçelievler Mahallesi 2. Hat güzergahı başta olmak üzere ana güzergahları yenilemek üzere yaklaşık 20.000.000 TL değerinde yapım işini açık ihale usulü ile ihale etmiş bulunmaktayız. İhale süreci tamamlanmış ve yüklenici firma sahada çalışmalarına başlamıştır. Yaz mevsimi sonuna kadar amacımız halkımızın yaşadığı mağduriyeti gidermiş olacağız. Aynı zamanda çok uzun süredir atıl durumda bulunan Gazi Ortaokulu karşısında bulunan Sahil Parkımızın tamamlanması için arkadaşlara talimatı verdik. Amacımız yaz sezonu sonuna kadar bu parkımızı halkımızın hizmetine sunmak olacaktır.

            Sahil Parkı ile otopark alanı arasında kalan alanda ilçemizin için tarihi ve turistik değere sahip olan zanaatkarlarımıza tahsis edeceğimiz teşhir noktalarını barındıran, yine bölgeye hizmet edecek olan tuvalet, mescit ve bebek bakım alanı içeren bir sosyal tesis ile modern bir fuar alanı oluşturmuş olacağız.

            Sahil parkı bölgemize yakın noktada bulunan ve geçmiş dönemde bedelsiz olarak 10 yıllığına bir vakfa tahsis edilmiş olan binamızı Belediye Meclisimizdeki sağ duyulu meclis üyelerimizin de desteği ile tahsis kararını iptal ederek şehrimizin vitrini konumundaki binamızı Nikah Salonu ve Bilgi Evi olarak planlamış bulunmaktayız. Tahliye işlemi hakkındaki yasal süreç sonuçlanıp, tahliye işlemi de tamamlandıktan sonra çalışmalarımıza başlayarak 2025 yaz sezonuna tamamlanmış şekilde halkımızın hizmetine sunacağız. Bu sayede bahsi geçen bölgede sahil parkı, fuar alanı ve nikah salonu ile birlikte halkımızın kullanımına sunacağız.

            Belediyemiz sosyal tesislerinden olan Millet Bahçemizde bulunan restoranın hizmet kalitesi ile kapasitesinin artırılması için çalışmalara başladık. Bu kapsamda tesisimize yapacağımız ilave alanları yaz sezonu sonuna kadar tamamlayarak sosyal alan kapasitemizi artırmış olacağız.

            Yine bu süreçte halkımızın ihtiyaçlarını karşılamak üzere Fen İşlerimi Müdürlüğümüzün araç kapasitesine destek olması adına iş makinası temini ihalesini gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Gelecek olan iş makinalarımız ile ekonomik değeri olmayan ancak ilçe halkımız açısından büyük problem olan şehir merkezlerindeki derelerdeki birikintileri kendi imkanlarımız ile temizleyerek özellikle bu yaz günlerinde sağlık problemlerini bertaraf etmiş olacağız.

            İlçemizin en önemlisi olan tarihi iskelemizin mevcut yapısını tadilat ederek görünürlüğünü artırdık. Mevcut olan yapılarda kendi ekiplerimiz boya ve tamirat işlerini gerçekleştirdi. Ayrıca mevcutta bulunan elektrik direklerini uygun maliyetli ancak görüntü kalitesini artırıcı aydınlatma ile iyileştirmek için siparişlerimizi tamamladık. Ürün temini sonrasında ışıl ışıl bir iskeleyi halkımızın hizmetine sunacağız. İskelemiz ile şehrimizin bağlantısını gerçekleştiren alt geçidimizin kullanılabilirliğini artırmak ve trafik güvenliğini kontrol altına almak adına tadilata alıyoruz. Zeminine yapacak olduğumuz eski küp taş modeli ve rüstik aydınlatma ile mevcut duvar kaplamalarının da beraberinde eski Bulancak sokaklarında bir gezinti ortamını yaratmış olacağız.

            Belediyemiz giderlerini artırmak ve gelirlerini düşürmek anlamında başta mevcut içme suyu ve atık su tesisleri ile hizmet binalarımız olmak üzere tüm elektrik enerji giderlerini sıfırlamak için Güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretim projesi olan GES Projemizin ihale sürecine başladık. Yıl sonuna kadar GES projesi yapım ihalesini yapmayı 2025 yılı ortasına kadar da tesisi tamamlayarak tükettiğimiz elektrik enerjisi giderlerini sıfırlamayı planlıyoruz.

Gümüşhane’de 3 aracın karıştığı kazadan sürücüler yara almadan kurtuldu Gümüşhane’de 3 aracın karıştığı kazadan sürücüler yara almadan kurtuldu

            Sağlıklı belediyecilik anlayışıyla, can dostlarımız sokak hayvanları için hayvan barınağımızı tadilata aldık. Tadilat çalışması ile birlikte personel yapısını ve hizmet kalitesini revize ederek can dostlarımıza sağlıklı bir ortam oluşturmanın yanı sıra ilçe halkımızın da güvenliğini sağlamak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

            Sosyal belediyecilik anlamında başta sosyal market çalışmamız olmak üzere söz verdiğimiz gibi belediyemiz ve hayırsever insanların iş birliği ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza umut olmaya devam edeceğiz.

            İlçe merkezi nüfusu gereği zorunlu olmayan ancak belediyemiz için önem arz eden 5 yıllık stratejik plan çalışmalarını başlattık. Bu sayede ilçe halkımız ile yapılacak anket çalışmaları ile ilçemizde görev yapan STK ve basın mensupları ile yapacağımızı görüşmeler neticesinde çıkaracağımız 5 yıllık yol haritamızla hareket edeceğiz. Bulancak’ı her zaman söylediğimiz gibi yine Bulancak halkı ile birlikte yöneteceğiz.

            Belediyemiz ve Belediyemiz şirketi bünyesinde yapacak olduğumuz inşaat projelerinde belli kişilerle çalışmak yerine oluşturduğumuz bilgi paylaşım grubu ile ilçemizde hizmet veren tüm mühendis ve mimarlara ileterek fikirlerini ve çalışmalarını istiyoruz. Şehrimizin imarı konusunda fikirlerine her zaman ihtiyacımız olan teknik insanların çalışmalarını önemseyerek adil bir paylaşım düzeni oluşturmuş oluyoruz.         .  

            Yapmış ve yapacak olduğumuz tüm mal ve hizmet alımları ile yapım işlerini ihale usulü ile yaparak şeffaf belediyecilik anlamında yalnızca belediyemiz ve halkımızın kazanımı amacı ile hareket ediyoruz.

            Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar geçen 3 aylık süreçte yapmış olduğumuz çalışmaların gurunu ile daha iyi bir Bulancak için var gücümüzle Bulancak halkına hizmet etmeye devam edeceğiz.

            Bulancak’a Huzur ve Bereket sloganı ile şehrimizin hak ettiği değeri siz değerli Bulancak halkı ile birlikte sağlayacağız.

            Saygılarımla…     

             

Editör: Ayaz Bekdemir