Giresun'da Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri temel eğitimi gerçekleşti. Bu hizmet ile sağlığın teşviki, koruyucu sağlık hizmetleri ile teşhis, tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinin bir arada verildiği, bireylerin hizmete kolayca ulaşabildikleri, düşük maliyetle etkin ve yaygın sağlık hizmeti sunumak amaçlanmıştır.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından aile hekimliği dışında kalan birinci basamak sağlık hizmetleri çalışanlarının, güncel halk sağlığı hizmetleri ve konuları hakkında bilgilerinin ve iş motivasyonlarının artırılması, toplum sağlığına yapılacak hizmetlerin geliştirilip güçlendirilerek toplum sağlık düzeyinin daha üst seviyelere çıkarılması amacı ile “Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri Temel Eğitimi” düzenlenmektedir.

21.10.22-29

Giresun'da 19-21 Ekim 2022 tarihleri arasında çevre illerin de katıldığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Toplum Sağlığı Hizmetleri ve Eğitim Daire Başkanlığı koordinasyonunda, “Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri Temel Eğitimi” organizasyonu gerçekleştirildi. Eğitim 19 Ekim 2022 tarihinde Genel Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Özsarı'nın açılış konuşmaları ile başladı. Toplum Sağlığı Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Aslıhan Külekçi Uğur, Aile Hekimliği Daire Başkanı Uzm. Dr. Baki Erdem, Çocuk ve Ergen Daire Başkanı Dr. Başak Tezel, Kronik Hastalıklar ve Yaşlı Sağlığı Daire Başkanı Uzm. Dr. Banu Ekinci, Çalışan Sağlığı Daire Başkanı Uzm. Dr. Mehmet Erdem Alagüney, Göç Sağlığı Dairesi Başkanlığı Temsilcisi Saniye Ertunç, Ruh Sağlığı Dairesi Başkanlığı Temsilcisi Remzi Varolgüneş, Bulaşıcı Hastalıklar ve Erken Uyarı Dairesi Başkanlığı Temsilcisi Dr. Ekin Çubukçu, Aşı ile Önlenebilir Hastalıklar Dairesi Başkanlığı Temsilcisi Dr. Halit Ümit Özdemirer, Çevre Sağlığı Dairesi Başkanlığı Temsilcisi Müh. Mehmet Bingöl, Zoonotik ve Vektörel Hastalıklar Dairesi Başkanlığı Temsilcisi Uzm Dr. Serap Çoban Çetin, Hukuk ve Mevzuat Daire Başkanlığı Temsilcisi Av. Çiğdem Güneri’nin eğitimci olarak katıldı. Toplum Sağlığı Daire Başkanlığı temsilcilerinden Uzm. Dr. Özgür Erdem, Yeliz Bulut, Semra Gürener ve Gülay Türkmen’in organizasyonunu düzenlediği eğitime Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Trabzon, Rize, Samsun illerinden İl/İlçe Sağlık Müdürlüğü, Toplum Sağlığı Merkezi ve bağlı birimlerinde çalışan 33 hekim ve 23 sağlık personeli olmak üzere toplam 56 kişi katılım sağladı.

Genel Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Özsarı, daire başkanları ve beraberinde Müdürlüğümüz yöneticileri ile birlikte Entegre Hastane, Sağlıklı Hayat Merkezi, KETEM, Aile Sağlığı ve Toplum Sağlığı Merkezlerimize saha ziyaretleri gerçekleştirildi. Ziyaretlerde sahadan beklentiler ve sahada yaşanılan aksaklıklar görüşüldü.

Espiye Halk Eğitim Merkezi müdüründen kurslara ziyaret Espiye Halk Eğitim Merkezi müdüründen kurslara ziyaret

Eğitimin ikinci gününde Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı İçme-Kullanma ve Yüzme Suları Kalitesi İzleme ve Değerlendirme Birim Sorumlusu Gıda Mühendisi Dr. Mehmet Bingöl Başkanlığında İl Sağlık Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Merkezlerimizde Çevre Sağlığı Birimlerinde görev yapan sağlık personellerinin katılımıyla toplantı yapıldı.

Genel Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Özsarı başkanlığında; Daire Başkanları, İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Muhammet Bulut, katılımcı illerin Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanları ile “Halk Sağlığı Hizmetleri Bölge Değerlendirme ve İstişare Toplantısı” yapıldı. Toplantıda Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanımız Dr. Ünal Özek tarafından değerlendirme sunumu yapılarak ildeki birinci basamak hizmetleri değerlendirildi.